Skontaktuj się z naszym doradcą

Kredyt hipoteczny krok po kroku

Krok 1: Określenie zdolności kredytowej

Gdy masz już wstępne rozeznanie w cenach i nieruchomościach dostępnych na rynku, możesz określić kwotę niezbędną do zakupu wymarzonego lokalu. Warto więc, zanim przystąpisz do konkretnych negocjacji z właścicielami nieruchomości, sprawdzić jaką posiadasz zdolność kredytową. Ze względu na fakt, iż w każdym banku twoja zdolność kredytowa może być inna, warto skorzystać z usług eksperta kredytowego, który podpowie ci, które banki obliczają ją w najbardziej korzystny dla Ciebie sposób.

Krok 2: Wybór nieruchomości

Gdy wiesz już jakim budżetem funkcjonujesz możesz zawęzić swoje poszukiwania do najbardziej interesującej cię oferty, która mieści się w twoim budżecie. Pamiętaj, że zakupione lokum w większości przypadków trzeba będzie wyremontować i wyposażyć, co wiąże się z dodatkowym kosztem od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Bank może udzielić ci kredytu również na remont, jednak będzie to się ograniczało jedynie do finansowania elementów stałych, które faktycznie podniosą wartość nieruchomości: biały montaż, remont kuchni, podłogi, malowanie/tynkowanie ścian itp. Wszelkie sprzęty RTV czy AGD, jak również meble finansować musisz z własnych środków. Dodatkowo pamiętaj o konieczności posiadania 20% wkładu własnego do kredytu na zakup nieruchomości, którego kwota również do najmniejszych nie należy.

Krok 3: Wybór oferty kredytowej

Gdy zdecydujesz się w kwestii wyboru najkorzystniejszej dla ciebie oferty sprzedaży nieruchomości, czas na kolejna ważną decyzję- wybór kredytu hipotecznego. Tutaj również zawężasz swój wybór do kilku najkorzystniejszych na rynku, po czym rozpoczynasz kompletowanie dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku o kredyt.

Krok 4: Wniosek o kredyt

Aby złożyć wnioski o kredyt hipoteczny konieczna będzie umowa przedwstępna, która może być w formie pisemnej lub w formie aktu notarialnego. Kompletujesz również pozostałe dokumenty, które podzielić można na 2 grupy: dokumenty osobowe i dokumenty dochodowe. Więcej szczegółów dotyczących koniecznych dokumentów znajdziesz tutaj (przekierowanie wewnętrzne). Następnie składasz wnioski w wybranych samodzielnie lub z doradcą bankach, eksperci ds. kredytów hipotecznych zalecają aby wnioski złożyć w 3 różnych instytucjach: -banku, który ma dla ciebie najkorzystniejszą ofertę kredytową, -instytucji finansowej, która najszybciej wyda Ci decyzję kredytową, -banku, w którym masz największe prawdopodobieństwo otrzymania kredytu.

Krok 5: Uruchomienie kredytu

Po uzyskaniu pozytywnego rozpatrzenia twojego wniosku kredytowego, wybierasz konkretną ofertę, podpisujesz umowę kredytową i wpłacasz do banku wkład własny (20% wartości nieruchomości). Aby uruchomić kredyt bank potrzebuje od ciebie podpisanej ze zbywcą nieruchomości umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego. Notariusz zadba również o ustanowienie hipoteki na rzecz banku oraz opłaci w twoim imieniu podatek PCC 3, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych. Na koniec musisz jeszcze wykupić ubezpieczenie nieruchomości od zdarzeń losowych. Po wypełnieniu wszystkich wyżej wymienionych formalności banku uruchamia kredyt, który w przeciwieństwie do kredytu na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego, wypłacany jest w formie jednorazowego przelewu.

Więcej o finansowaniu

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj