Rynek mieszkaniowy w przyszłości

Świat nie stoi w miejscu – za kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat sytuacja w Polsce, w Europie czy na świecie będzie zupełnie inna niż obecnie. Rynek mieszkaniowy również nie pozostanie w tyle. Procesy demograficzne oraz zmieniające się warunki ekonomiczne sprawią, że w niektórych dziedzinach gospodarki będą potrzebne przekształcenia. Czego można się spodziewać w najbliższych i tych nieco dalszych latach na rynku mieszkaniowym? Jakie są trendy, które będą wyznaczać kierunek na lata?

Jaka będzie demografia?

Po pierwsze, trzeba porozmawiać o demografii. Już teraz widać, że dzietność w Polsce spada. Rodzi się coraz mniej dzieci, a co za tym idzie – każde kolejne pokolenie jest mniejsze od poprzedniego. Statystyki mówią, że w roku 2040 populacja Polski zmniejszy się do 35 milionów (obecnie wynosi 37,97 miliona mieszkańców), a do 2100 roku będzie nas poniżej 30 milionów. Co więcej, warto też mieć świadomość, że mniejsza dzietność przyczyni się również do bogacenia się społeczeństwa. W przeciągu dekady od dziś spadki dziedziczone przez bliskich będą nawet trzykrotnie większe.

CSR i zrównoważony rozwój

Już teraz można zauważyć, że ekologia oraz ochrona środowiska stały się bardziej popularnymi tematami. Będzie miało to wpływ na przyszłe budownictwo, ponieważ to właśnie budownictwo jest odpowiedzialne za aż 39% emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Przyszłe rozwiązania będą więc dążyły do zmniejszenia tej emisji, aby ograniczyć wzrost globalnej temperatury. Nawet teraz CSR (czyli Corporate Social Responsibility) staje się podstawowym wymogiem nawet w mniejszych firmach.

Najem instytucjonalny

Dużą rolę w przyszłym rynku mieszkaniowym będzie miał również najem instytucjonalny – a więc taki, który będą mogły prowadzić wyłącznie osoby mające mieszkanie, jak prowadzące działalność gospodarczą z tytułu wynajmu lokali. Dodatkowo, w Polsce coraz większą popularnością będą cieszyły się REITy (Real Estate Investment Trust), które dotychczas się w naszym kraju nie przyjęły. Powodem ich sukcesu będzie zwrot z inwestycji nawet na poziomie kilkunastu procent rocznie. W porównaniu z tym, co oferują swoim klientom banki, jest to zwrot na naprawdę sporym poziomie.

Budowa przy pomocy prefabrykatów

Nie można także zapomnieć o budowie za pomocą prefabrykatów. Wielu ludziom prefabrykaty mogą kojarzyć się z czasami komunizmu, gdy budowane były całe osiedla bloków z wielkiej płyty. Jednak trzeba przyznać, że prefabrykaty, które będą wytwarzane w celu nowych budowli, będą wykonywane z doskonałej jakości materiałów, dzięki czemu całe budynki będą trwałe i bardziej ekologiczne. Dodatkowo, będą dzięki temu również znacznie tańsze w budowie, przez co rentowność inwestycji deweloperskich zwiększy się.

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj