Narodowy Program Mieszkaniowy 2021 – jakie plany ma rząd wobec chcących kupić własne M?

W Polsce bardzo wielu ludzi marzy o posiadaniu własnego mieszkania bądź domu. Nie jest to marzenie proste do zrealizowania, ponieważ wymaga dużych własnych nakładów finansowych, na które nie każdy jest w stanie sobie pozwolić. Obecnie trzeba posiadać aż dwadzieścia procent wkładu własnego, aby w ogóle móc ubiegać się o kredyt hipoteczny. Prawie nikogo nie stać na to, aby kupić mieszkanie za pieniądze. Dlatego właśnie w 2016 roku rząd uruchomił specjalny program – Narodowy Program Mieszkaniowy, którego zadaniem jest pomoc w zakupie własnego M. Na czym polega ten program? Jakie zmiany zostały w nim wprowadzone w 2021 roku?

Co to jest Narodowy Program Mieszkaniowy?

Narodowy Program Mieszkaniowy jest dokumentem, który określa kierunki, do jakich dąży państwo pod względem polityki mieszkaniowej do roku 2030. Został uchwalony we wrześniu 2016 roku przez Radę Ministrów. W tym dokumencie są określone priorytety polityki mieszkaniowej, oraz narzędzia, które będą służyć rozwiązywaniu problemu mieszkaniowego w Polsce. Głównym celem Narodowego Programu Mieszkaniowego jest poprawa dostępności mieszkań oraz warunków panujących w mieszkaniach.

Dla kogo jest przeznaczony Narodowy Program Mieszkaniowy?

Do tej pory Narodowy Program Mieszkaniowy był przeznaczony dla osób o umiarkowanych dochodach, posiadających zdolność czynszową. Co oznacza stwierdzenie: zdolność czynszowa? Jest to możliwość zapłacenia czynszu za mieszkanie o określonej powierzchni. Można więc łatwo wywnioskować, że program ten przeznaczony jest dla osób aktywnych zawodowo, ze stabilną pozycją w pracy. Flagowym pakietem Narodowego Programu Mieszkaniowego jest „Mieszkanie+”. Warto jednak podkreślić, że w 2021 roku doszło w programie do kilku zasadniczych zmian.

Czy można dostać bezzwrotne dofinansowanie?

O bezzwrotne dofinansowanie mogą ubiegać się gminy, jednoosobowe spółki gminne, związki międzygminne, organizacje pożytku publicznego oraz powiaty. Bezzwrotne dofinansowanie jest przeznaczone na pokrycie kosztów inwestycji mieszkaniowej. Tego typu bezzwrotne dofinansowania są przydzielane od 2007 roku na podstawie ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali.

Jakie zmiany szykuje rząd w Narodowym Programie Mieszkaniowym w 2021 roku?

W 2021 roku w Narodowym Programie Mieszkaniowym pojawiły się pewne zmiany, ze względu na panującą na świecie pandemię COVID-19. Zmiany dotyczą różnorodnych zakresów. Między innymi zakres wsparcia został poszerzony. W jaki sposób? Przede wszystkim zostały zwiększone wysokości wsparcia finansowego dla Gmin na budowę mieszkań komunalnych i społecznych. Ponadto, stało się możliwe uzyskanie premii remontowej na budynki TBS, które są starsze niż dwadzieścia lat. Oprócz tego,  zostały wprowadzone tak zwane „wakacje czynszowe” dla lokatorów TBS. Nie można także zapomnieć o tym, że wprowadzona została możliwość ubiegania się o uzyskanie prawa do własności mieszkania społecznego. I na koniec: dopłaty do czynszów, dzięki którym umożliwia się dojście do własności mieszkania nawet tym, którzy nie mają zdolności czynszowej.

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj