Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera?

Stoisz przed decyzją o zakupie nieruchomości? Bez względu na to, czy inwestujesz w mieszkanie, dom czy komercyjny lokal, zaufany i wiarygodny deweloper jest niezbędny dla Twojego bezpieczeństwa. Konsekwencje tak dużej inwestycji za pewne będą towarzyszyły Ci przez wiele lat, a niektórym nawet do końca życia. Warto więc zminimalizować ryzyko trafienia na nieuczciwą firmę. W świetle tego, opracowaliśmy kilka istotnych kroków, które pomogą Ci w ocenie przed podjęciem decyzji o zakupie własnego “M”. Przekonaj się, jak sprawdzić wiarygodność dewelopera.

<img src="jak-sprawdzić-wiarygodność-dewelopera"alt="mężczyzna w kasku z planami budowlanymi">

Historia i doświadczenie firmy

Pierwszym krokiem jest dokładne zbadanie historii i doświadczenia dewelopera. Sprawdź, jak długo firma działa na rynku, jakie projekty zrealizowała w przeszłości i jakie są opinie na ich temat. Nie zatrzymuj się na zdjęciach w sieci, tylko obejrzyj nieruchomość na żywo. Jeśli do transakcji dochodzi, gdy mieszkanie czy dom jest już ukończone, to sytuacja jest prostsza, bo możesz dokładnie przyjrzeć się tej realizacji. Gdy budowa dopiero ma się rozpocząć lub jest w trakcie, zobacz poprzednie inwestycje tej firmy. Zwróć uwagę na jakość wykonania, wykorzystane materiały oraz ogólną estetykę. Wcześniejsze projekty będą najlepszą wizytówką (albo nie, co też będzie cenną informacją). Podpowiedzią mogą być też nagrody, które otrzymało przedsiębiorstwo. AZ Budownictwo może się pochwalić m.in. wyróżnieniem Wiarygodna firma, Deweloper roku czy Inwestycja roku. 

Opinie, czyli jak sprawdzić wiarygodność dewelopera

Może przy okazji odwiedzania zrealizowanych przez dewelopera projektów, uda Ci się porozmawiać z mieszkańcami tych nieruchomości. Podpytaj o to, jak im się mieszka, czy są zadowoleni z zakupu, obsługi klienta i polecają tego dewelopera. Kopalnią wiedzy jest oczywiście internet. Możesz być pewny, że na stronie internetowej firmy znajdziesz tylko pozytywne opinie. Szukaj dalej. Przejrzyj komentarze na profilach przedsiębiorstwa w mediach społecznościowych, sprawdź oceny w wyszukiwarce i na forach. No i skorzystaj z niezawodnej poczty pantoflowej. Być może znajomy znajomego miał do czynienia z tym deweloperem. 

<img src="jak-sprawdzić-wiarygodność-dewelopera"alt="jak sprawdzić wiarygodność dewelopera - w internecie, mężczyzna siedzi z telefonem w ręce">

Gdzie szukać informacji o deweloperze?

Nabywców nieruchomości od 2011 roku chroni ustawa deweloperska. Mimo to w dalszym ciągu warto weryfikować uczciwość firmy, od której kupisz dom lub mieszkanie. Przyjrzyj się danym Rejestru Dłużników Biura Informacji Gospodarczej, gdzie znajdują się informacje na temat płynności finansowej przedsiębiorców. Wiarygodność pomogą Ci sprawdzić także roczne sprawozdania finansowe firmy, z których możesz wyczytać na przykład, czy deweloperowi nie grozi upadłość. Zajrzyj do Krajowego Rejestru Sądowego. Zobaczysz tam, jaki firma ma status prawny, adres, kapitał zakładowy czy od kiedy działa na rynku. Zbadaj, czy firma posiada odpowiednie licencje i certyfikaty np. Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa. Możesz też sprawdzić, czy deweloper należy do Polskiego Związku Firm Deweloperskich – jego członkowie przestrzegają dobrych praktyk w relacjach z klientami. 

Zakup mieszkania – gruntowny research

Oprócz samej firmy, zainteresuj się gruntem, na którym stanie lub już stoi Twoja potencjalna nieruchomość. W tym celu sprawdź księgi wieczyste. Dowiesz się stamtąd, kto jest właścicielem działki, sprawdzisz źródła finansowania inwestycji oraz to, czy jest ona obciążona hipoteką. Patrz szerzej i zajrzyj też do planu zagospodarowania przestrzennego. Dostarczy Ci on informacji o planowanych w okolicy inwestycjach, np. wysokich budynkach, halach fabrycznych czy drogach. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemności w postaci hałasu, dużego ruchu pojazdów czy nieprzyjemnych zapachów. 

Pomoc eksperta

Skonsultuj się z ekspertami branżowymi, takimi jak prawnicy specjalizujący się w nieruchomościach, agenci nieruchomości czy inspektorzy budowlani. Ich doświadczenie i wiedza mogą być ogromną pomocą w ocenie wiarygodności dewelopera. Szukaj zwłaszcza wśród tych lokalnych – świat jest mały i ludzie z branży zwykle się znają. Być może oprócz merytorycznych informacji uzyskasz też mniej oficjalne opinie, które powiedzą Ci więcej o tym, z kim masz do czynienia. 

<img src="jak-sprawdzić-wiarygodność-dewelopera"alt="projekt budowlany i dokumentacja - jak sprawdzić wiarygodność dewelopera">

Budowanie relacji z klientem

Jak sprawdzić dewelopera? Zwróć uwagę na jego relacje z klientami. Dobry deweloper dba o nie na każdym etapie procesu inwestycyjnego – począwszy od pierwszego kontaktu, aż po oddanie nieruchomości. Odpowiednia komunikacja i profesjonalna obsługa zapewnią Ci poczucie komfortu i zadowolenia z przebiegu transakcji. W AZ Budownictwo przykładamy do tego bardzo dużą wagę. Jesteśmy do dyspozycji naszych klientów, odpowiadamy na wszelkie pytania, rozwiewamy wątpliwości i wychodzimy naprzeciw potrzebom, związanym na przykład ze zmianami w projekcie. 

<img src="jak-sprawdzić-wiarygodność-dewelopera"alt="para odbiera klucze od dewelopera">

Przemyślana decyzja

Zakup mieszkania czy domu, ze względu na duży wydatek, jest zwykle stresujący. Warto poświęcić czas i wykonać dobry reaserch, przeanalizować dokumenty i dane, by mieć pewność, że firma, z którą współpracujesz, jest godna zaufania. Solidny, komunikatywny deweloper sprawi, że będziesz mógł się skupić na realizacji swojego marzenia o własnych czterech kątach.  

<img src="jak-sprawdzić-wiarygodność-dewelopera"alt="baner AZ Budownictwo">

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj