Odbiór mieszkania od dewelopera – co warto wiedzieć?

Przeprowadzka do wymarzonych czterech kątów coraz bliżej? Odsuń emocje na bok i na chłodno przejdź przez ostatnie etapy zakupu. Odbiór mieszkania od dewelopera to nie tylko zwykła formalność. To tak naprawdę ostatni moment, kiedy możemy dokładnie przyjrzeć się lokalowi przed podpisaniem dokumentów. Krzywe kąty, pęknięcia czy ślady wilgoci na ścianach da się dojrzeć gołym okiem. Gorzej z usterkami, które w pierwszym momencie są niewidoczne, a z czasem mogą przysporzyć nam niemałych kłopotów i wydatków. Jak tego uniknąć? Czy na pewno wszystko jest zgodne z projektem? Sprawdź, jak się przygotować, by odbiór techniczny mieszkania od dewelopera niczym Cię nie zaskoczył.

Na czym polega odbiór techniczny mieszkania?

Odbiór mieszkania od dewelopera to po prostu sprawdzenie stanu technicznego lokalu. Procedura odbywa się w oparciu o określone prawem zasady. W jej trakcie nabywca powinien dokładnie przeanalizować, czy nieruchomość jest zgodna z wcześniejszymi ustaleniami. Czy zgadza się standard wykończenia, czy dom spełnia warunki prawa budowlanego i czy w rzeczywistości nie odbiega od rzutów. Wszystkie usterki czy mankamenty, które wówczas odnotujesz, należy zgłosić deweloperowi. Dokumentem, który będzie to potwierdzał powinien być protokół opisujący wszystkie niedoróbki. Od tego momentu deweloper ma dwa tygodnie na określenie, czy podejmie się naprawy. Zwykle ta odpowiedź jest twierdząca. Wówczas prace remontowe powinny się zakończyć do 30 dni. Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera zazwyczaj ma miejsce pomiędzy uzyskaniem przez niego pozwolenia na użytkowanie budynku a podpisaniem umowy przenoszącej własność na nabywcę.

<img src="odbiór-mieszkania-od-dewelopera.jpg"alt="Małżeństwo w trakcie odbioru mieszkania od dewelopera">

Co ze sobą zabrać na odbiór mieszkania od dewelopera?

Jeżeli chcesz dobrze przygotować się na odbiór mieszkania od dewelopera, jest kilka rzeczy, które powinieneś mieć wtedy przy sobie. 

 • Dokumenty – weź ze sobą plan i rzut mieszkania. Te materiały pozwolą Ci dokładnie sprawdzić, np. czy rozmieszczenie gniazdek albo przyłączy wodno-kanalizacyjnych jest zgodne z założeniami. Znajdziesz tam także informację o metrażu poszczególnych pomieszczeń. Kolejną istotną rzeczą jest prospekt informacyjny, który stanowi załącznik do umowy. Jest tam opisany standard mieszkania, a także podstawowe informacje dotyczące nieruchomości, takie jak opis techniczny, rodzaj użytych materiałów budowlanych czy funkcjonowanie poszczególnych instalacji. Przed spotkaniem przeczytaj dokumenty kilka razy, a nawet wynotuj najistotniejsze rzeczy do weryfikacji.
 • Narzędzia i akcesoria – warto mieć ze sobą kilka przyrządów, które pozwolą Ci się upewnić, że Twoje mieszkanie od dewelopera jest takie, jak oczekiwałeś. Zabierz: 
  • taśmę mierniczą, żeby sprawdzić wymiary pomieszczeń, 
  • poziomicę, aby upewnić się, że podłogi i ściany są proste,
  • oprawy z żarówkami do sprawdzenia instalacji,
  • kątownik lub ekierkę, dzięki nim będziesz wiedział, czy kąty są proste,
  • zapalniczkę, by przekonać się, że wentylacja działa,
  • miernik prądu lub próbnik napięcia, żeby sprawdzić, czy w gniazdkach jest prąd,
  • smartfon, aparatem w telefonie możesz dokumentować ewentualne usterki, a latarka pomoże Ci zajrzeć w każdy kąt i nie przegapić żadnego drobiazgu,
  • notatnik i długopis, żeby zapisać informacje bądź pytania.

<img src="odbiór-mieszkania-od-dewelopera.jpg"alt="Kobieta trzymająca poziomicę przy ścianie">

Na co zwracać uwagę?

Przechodzimy do meritum. Co sprawdzać przy odbiorze mieszkania od dewelopera? Najogólniej mówiąc – wszystko. Warto wcześniej przygotować sobie checklistę, według której będziemy weryfikować poszczególne elementy. Powinny się na niej znaleźć:

 • tynki i ściany – rozglądaj się uważnie, czy nie ma pęknięć, zwłaszcza przy kominach, drzwiach i oknach. Upewnij się, że nie ma ubytków w okolicach gniazdek i włączników oraz nierówności, np. w pobliżu parapetów okiennych. Sprawdź, czy ściany są proste. 
 • Podłogi i wylewki – tu również upewnij się, że podłogi są równe. Co jeszcze? Zwróć uwagę na to, czy wylewka nie jest spękana ani czy w fugach nie ma ubytków.
 • Drzwi, okna, parapety, grzejniki – przyjrzyj się im pod kątem obić i zarysowań.
 • Kąty – brak kątów prostych to dość popularna wada nowych mieszkań.
 • Balkon, taras – zobacz, jak prezentuje się balustrada. Czy połączenie jej z elewacją jest estetyczne i zabezpieczone przed dostawaniem się wody. Przyjrzyj się płytkom. Upewnij się, że są równo ułożone, możesz też w nie postukać. Pusty dźwięk może sugerować, że nie są one dobrze zamocowane, przez co mogą się przesuwać i odpadać.
 • Instalacje – czy grzejniki są trwale zamocowane? Czy mają głowice termostatyczne? Czy wentylacja jest zgodna z projektem? Czy kratki wentylacyjne są zamontowane w łazience i kuchni (jeśli miały się tam znaleźć)? 

Co jeszcze sprawdzać przy odbiorze mieszkania od dewelopera? Oprócz odpowiedzi na wcześniejsze pytania warto też zweryfikować zgodność z projektem instalacji gazowej, obecność gniazd telewizyjnych oraz poprawne działanie domofonu.

 • Metraż – czy Twoje mieszkanie ma takie wymiary, jak w planach? Upewnij się, że tak jest.

<img src="odbiór-mieszkania-od-dewelopera.jpg"alt="Mężczyzna oglądający plan mieszkania">

Kilka cennych rad

Trudno wymienić wszystkie elementy, na które warto zwrócić uwagę. Wszystko zależy od Twojej umowy z deweloperem. Każde mieszkanie i każdy przypadek jest inny. Spróbuj wcielić się w rolę detektywa – dociekaj, szukaj, przyglądaj się. To, ile usterek wytropisz, będzie miało duży wpływ na komfort mieszkania i Twój budżet. Grunt to przygotowanie – fakt, że czytasz ten artykuł oznacza, że dobrze o tym wiesz. Oprócz wymienionych wcześniej wskazówek, możemy Ci doradzić rozmowę z doświadczonymi znajomymi. Może ktoś ma mieszkanie od dewelopera i przechodził przez ten proces? A może znasz kogoś z branży budowlanej, kto doradzi Ci, na co warto zwrócić uwagę. Na odbiór techniczny umów się za dnia, światło dzienne pozwala zobaczyć więcej szczegółów. Zarezerwuj sobie dużo czasu, tak żeby móc na spokojnie wszystko przeanalizować i nie zaprzątać głowy innymi kwestiami. Nie krępuj się mówić jasno o niedociągnięciach. Masz swoje prawa i możesz zgłaszać uwagi oraz żądać naprawy usterek. 

Wsparcie fachowca

Jeżeli czujesz, że odbiór techniczny mieszkania od dewelopera jest ponad Twoje siły i obawiasz się, że coś przeoczysz – możesz skorzystać z pomocy specjalisty. Firmy, które się tym zajmują, mają doświadczenie, dużą wiedzę i zaawansowany sprzęt np. kamery termowizyjne. Zazwyczaj ich pracownicy to inżynierowie, którzy mają uprawnienia budowlane. Dopytaj o to, jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z ich usług. Minus? Dodatkowe koszty, których i tak już było sporo, kupując mieszkanie od dewelopera.

Mieszkania od dewelopera – Wrocław

AZ Budownictwo to solidny deweloper z wieloletnim doświadczeniem. Firma może się pochwalić imponującym portfolio i setkami zadowolonych klientów. Obecnie prowadzi prace budowlane nad luksusowymi Willami Łagodna. Niebawem zaś do użytku odda Apartamenty Roślinna oraz Apartamenty Łagodna (w sprzedaży). Interesują Cię mieszkania od dewelopera, Wrocław? Sprawdź zakładkę Inwestycje na naszej stronie internetowej i wybierz wymarzony dom dla siebie i swojej rodziny.

<img src="odbiór-mieszkania-od-dewelopera.jpg"alt="odbiór mieszkania od dewelopera Apartamenty Łagodna">

Skontaktuj się z nami

  Która z inwestycji Cię interesuje?

  Porozmawiajmy

  W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj