Na co zwracać uwagę przy zakupie mieszkania od dewelopera?

Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, stajemy przed wieloma ważnymi wyborami. Takimi jak metraż przyszłego lokum, liczba pokoi, lokalizacja nieruchomości oraz sposób jej finansowania. Zwykle decyzje te podejmowane są jeszcze przed przystąpieniem do przeglądania ofert. Dopiero później nadchodzi czas wyboru dewelopera i oglądania mieszkań, odpowiadających naszym wymaganiom. Dokładne zaplanowanie procesu poszukiwania własnego kąta, pozwoli nam wyeliminować z niego wszelkiego rodzaju stresujące czynniki, takie jak zbyt napięty grafik czy nieprzewidziane wydatki. W dzisiejszym artykule powiemy, na co zwracać uwagę przy zakupie mieszkania od dewelopera.

O co pytać dewelopera przy kupnie mieszkania?

Zakup mieszkania od dewelopera to etap w życiu człowieka, któremu towarzyszy wiele emocji. Już podczas poszukiwań w głowie potencjalnego nabywcy nieruchomości pojawia się niezliczona ilość pytań, jak i wątpliwości z nią  związanych. Właśnie dlatego warto wiedzieć, o co pytać dewelopera przy kupnie mieszkania

1. Jak finansowana jest inwestycja?

Deweloper może opłacać nieruchomość na dwa sposoby – ze środków własnych lub skorzystać z kredytu bankowego. Potocznie uważa się, że lepiej, gdy inwestycja finansowana jest z budżetu firmy, jednak nie jest to do  końca prawdą. Jeżeli na budowę nieruchomości, został wzięty kredyt bankowy, oznacza to, iż deweloper przeszedł proces, podczas którego została sprawdzona jego wypłacalność i zdolność do pokrycia wszelkich kosztów powstania inwestycji. 

2. Czy deweloper ma prawo do własności działki?

Na pozór błahe pytanie,  na które odpowiedź będzie niezwykle istotna w przyszłości kupującego. Deweloper może posiadać grunt na własność lub być jego użytkownikiem wieczystym. Wiąże się to z późniejszymi kosztami utrzymania mieszkania


3. Jakie materiały zostaną wykorzystane do budowy

Spotkanie z deweloperem jest idealną okazją do zadawania szczegółowych pytań dotyczących danej nieruchomości. To czas na uzyskanie informacji takich jak planowany montaż antywłamaniowych drzwi wejściowych czy wybranych do ocieplenia budynku materiałów.   Dodatkowo warto poprosić o zaprezentowanie  wizualizacji mieszkania, gdy jest ono kupowane jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych oraz zapytać o jego położenie względem czterech stron świata. Od odpowiedniej ekspozycji mieszkania zależy bowiem komfort życia wszystkich mieszkańców, zarówno ludzi, jak i zwierząt czy roślin.

4. Okres trwania gwarancji

Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, deweloper może udzielić gwarancji na nieruchomość. Należy jednak pamiętać, iż jest ona dobrowolna. Gdy czas jej trwania nie został doprecyzowany w umowie, przyjmuje się, że wynosi rok od odbioru technicznego mieszkania. Kupujący ma natomiast  prawo do rękojmi, która obowiązuje  5 lat i jest ustawową formą odpowiedzialności dewelopera za wady techniczne mieszkania. Warto jednak dowiedzieć się co obejmuje oraz ile czasu usługodawca ma na usunięcie zgłoszonych usterek.  

5. Wysokość opłat administracyjnych?

Zakup mieszkania od dewelopera to tylko część kosztów związanych z nieruchomością. W trakcie spotkania należy zapytać o wysokość opłat administracyjnych, takich jak czynsz, koszty utrzymania części wspólnych, dróg dojazdowych, chodników, garażu czy  składek na fundusz remontowy. Warto także zorientować się ile średnio wynoszą rachunki za media w danej dzielnicy. 

6. Co obejmuje stan deweloperski

Pojęcie to nie jest do końca sprecyzowane, gdyż każdy deweloper sam ustala standard wykończenia mieszkania. Właśnie dlatego podczas spotkania warto zapytać o konkretną definicję tego pojęcia u danego wykonawcy. Przy zakupie mieszkania interesuje nas każdy  najmniejszy szczegół – położenie gładzi, materiał wykonania parapetów czy uszczelnienie dachu. 


7. Jak wyglądają warunki odstąpienia od umowy?

Życie jest pełne zwrotów akcji i sytuacji, których nie sposób przewidzieć, dlatego warto poznać warunki odstąpienia od umowy. Wprawdzie reguluje je ustawa deweloperska, jednak usługodawcy mają prawo do wprowadzania indywidualnych modyfikacji. Z tego właśnie powodu należy o nie dopytać i dokładnie przeanalizować dokumentację. 

8. Czy są zrealizowane wszystkie formalności prawne?

Na liście co sprawdzić przed kupnem mieszkania przede wszystkim powinno znaleźć się pytanie o wszelkiego rodzaju pozwolenia i dokumentacje. Deweloper ma obowiązek udostępnienia ich do świadomości publicznej. O przedstawienie, jakich dokumentów zatem warto poprosić? Między innymi projektu inwestycji, pozwolenia na budowę, umowy o przyłączenie obiektu do sieci (gazowej, elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej), protokołu odbioru przyłączy sanitarnych i elektrycznych oraz świadectwa energetyki budynku. Warto także sprawdzić księgę wieczystą nieruchomości. W ten sposób unikniemy wszelkich nieprzyjemności prawnych.

Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera? 

Wybór dewelopera to kolejna ważna decyzja związana z zakupem mieszkania. Niestety, ale są sytuacje, kiedy usługodawca nie wywiązuje się z warunków umowy, bądź w najgorszym przypadku bankrutuje. Właśnie dlatego trzeba rzetelnie sprawdzić dewelopera i jego działalność.  W tym celu warto przeczytać opinie np. na forach internetowych, które nie powinny być jednak naszym jedynym kryterium wyboru. Innym sposobem na sprawdzenie wiarygodności dewelopera jest zobaczenie zrealizowanych już inwestycji i dokładne obejrzenie powstałych nieruchomości. Należy przyjrzeć się wykończeniu elewacji oraz otoczeniu budynku. Dodatkowo warto pokusić się o krótką rozmowę  z ich mieszkańcami. Wówczas można dopytać, jak przebiegała współpraca, a także czy są zadowoleni z zakupionego mieszkania. Natomiast chcąc sprawdzić wypłacalność dewelopera, należy przeanalizować Krajowy Rejestr Sądowy, w którym znajdują się wszystkie niezbędne w tym celu informacje. Między innymi o ewentualnych zaległościach czy sprawozdaniach finansowych.

Planując zakup mieszkania we Wrocławiu, warto zainteresować się firmą AZ Budownictwo, która na rynku nieruchomości funkcjonuje już od 25 lat. Na tle konkurencji wyróżnia się wysoką jakością świadczonych usług, jak i wykorzystywanych materiałów. AZ Budownictwo zostało odznaczone także jako jedna z najbardziej wiarygodnych firm w Polsce. Zaufanie do naszego dewelopera to niezwykle ważny element zakupu każdego mieszkania, szczególnie tego, które dopiero powstanie. 

Co sprawdzić przed kupnem mieszkania?

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego, jego wykończenie, jak i wyposażenie to niemały wydatek. Właśnie dlatego przed rozpoczęciem poszukiwań dewelopera, jeśli nie dysponuje się odpowiednią kwotą, należy sprawdzić swoja zdolność kredytową. W tym celu warto umówić się na spotkanie z doradcą kredytowym, który pomoże nam znaleźć najlepszą ofertę. Dodatkowo przed zakupem mieszkania należy dowiedzieć się jakie dokumenty będą niezbędne w całym tym procesie. Takie przygotowanie pomoże uniknąć części stresu związanego z nabyciem nowego lokum. Przed zakupem konkretnego mieszkania warto sprawdzić również jego okolicę. Lokalizacja nieruchomości odgrywa bowiem ważną rolę, ponieważ to od niej zależy ile czasu, będą zajmować dojazdy do pracy, szkoły czy na zakupy. Teraz już wiesz, na co zwracać uwagę przy zakupie mieszkania od dewelopera!

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj