Mieszkanie od dewelopera? Możesz czuć się bezpiecznie

Zakup domu lub mieszkania to poważna decyzja – chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości. Stresuje nas wiele rzeczy: koszty, które często stanowią oszczędności życia lub zadłużają nas na wiele lat, skala przedsięwzięcia, obawa o stan nieruchomości, formalności, które wydają się bardzo zawiłe, rzetelność wykonawców prac budowlanych lub remontowych czy wreszcie zderzenie oczekiwań z rzeczywistością – czy moje własne cztery kąty na pewno będą wyglądały tak, jak sobie to wyobrażam? Dziś chcemy rozwiać wiele Waszych wątpliwości dotyczących zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego i udowodnić, że wybór tej opcji może zapewnić Wam komfort i spokój. Więc sprawdźmy, jak bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera? 

Zgodnie z prawem

Zakup mieszkania od dewelopera to przede wszystkim sformalizowana transakcja, która podlega przepisom prawnym. Od 2012 roku interesy kupujących chroni tzw. ustawa deweloperska. Reguluje ona stosunki między nabywcą nieruchomości a przedsiębiorcą. Dzięki temu klienci nie muszą się obawiać, że w przypadku upadłości firmy zostaną z „dziurą w ziemi” bez prawa własności. Ustawa wprowadziła szereg zmian, przede wszystkim w zakresie zabezpieczenia środków należących do kupujących. Ich wpłaty obligatoryjnie trafiają na mieszkaniowy rachunek powierniczy, skąd deweloper otrzymuje je dopiero po sprawdzeniu zaawansowania budowy przez bank. 

<img src="mieszkanie-od-dewelopera.jpg"alt="Kobieta podpisująca umowę kupna mieszkania">

Wszystko na piśmie

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera? Mieć wszystko na piśmie. Gdy zapadnie decyzja o zakupie mieszkania podpisywana jest umowa przedwstępna lub rezerwacyjna, dzięki czemu mamy pewność, że deweloper nie zaoferuje lokalu komuś innemu. W przypadku nieruchomości z rynku wtórnego (z drugiej ręki), które sprzedawane są bez pośredników, nie jest to takie oczywiste. Kolejne kroki, w przypadku kupowania dopiero budowanego mieszkania czy domu, to umowa deweloperska, a potem tzw. umowa przyrzeczona. Warto dodać, że obie są podpisywane u notariusza. Ta pierwsza m.in. jest deklaracją, że w przyszłości dojdzie do wyodrębnienia lokalu i przeniesienia jego własności na klienta, co będzie zawarte w tej drugiej, czyli umowie przyrzeczonej. Dzięki temu, że będziemy pierwszym właścicielem nieruchomości, nie musimy się obawiać o stan prawny mieszkania.  Stresujące historie związane z tym, że lokal nie ma uregulowanej sytuacji spadkowej lub ktoś jest w nim zameldowany w przypadku rynku pierwotnego nas nie dotyczą. 

Bez niemiłych niespodzianek

No dobrze, formalności formalnościami, ale czy moje wymarzone cztery kąty na pewno będą wyglądały tak, jak tego oczekuję? To naturalne wątpliwości, kiedy kupujemy mieszkanie od dewelopera w budynku, którego jeszcze nie ma albo prace budowlane są w trakcie. Interesy klienta zabezpiecza stosowna umowa, do której dołączony jest prospekt informacyjny. Co powinno się w nim znaleźć? Oto kilka przykładów istotnych informacji.

 • Dane identyfikacyjne i kontaktowe dewelopera;
 • opisane i udokumentowane doświadczenie dewelopera;
 • informacje dotyczące nieruchomości m.in. adres, numer księgi wieczystej,

akty planowania przestrzennego, informacje dotyczące przewidzianych inwestycji w promieniu 1 km od planowanej nieruchomości, informacje dotyczące pozwolenia na budowę, planowany termin rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych, harmonogram budowy;

 • cena mieszkania lub domu;
 • powierzchnia użytkowa;
 • termin, do którego nastąpi przeniesienie prawa własności nieruchomości wynikającego z umowy;
 • określenie położenia oraz istotnych cech budynku, czyli np. liczba kondygnacji, miejsca garażowe i postojowe, dostęp do drogi publicznej, dostępne media;
 • wskazanie usytuowania mieszkania w budynku (jeśli budowa dotyczy lokali mieszkalnych);
 • określenie układu pomieszczeń oraz zakresu i standardu prac wykończeniowych.

Dopełniając wszelkich procedur, możemy liczyć na bezpieczny zakup mieszkania. Pamiętajmy, że nieruchomości z rynku wtórnego też przysparzają wielu obaw. W tym przypadku ryzyko niemiłej niespodzianki wiąże się ze stanem budynku. Pozornie dobre warunki zachwalane przez właściciela z czasem mogą okazać się fikcją. Kłopoty z ogrzewaniem, stara instalacja czy grzyb wychodzący na ścianach zszargają nam nerwy, ale też nadwyrężą budżet. 

<img src="mieszkanie-od-dewelopera.jpg"alt="Mężczyźni uściskujący sobie dłonie">

Masz gwarancję

Na pierwszy rzut oka mieszkanie wygląda perfekcyjnie. Dopiero po przeprowadzce okazuje się, że nie wszystko jest takie, jak być powinno. Bez obaw – zakup mieszkania od dewelopera objęty jest rękojmią, a często także gwarancją. Rękojmia to ustawowa – a zatem niezależna od woli obu stron i treści umowy – forma odpowiedzialności sprzedawcy za wady. Zabezpiecza klienta przed kosztownymi kłopotami w przyszłości. Dzięki temu, jeżeli dom czy lokal ma wady, możemy usunąć je na koszt sprzedającego, obniżyć cenę nieruchomości, odstąpić od umowy czy wymienić daną rzecz na prawidłową. 

Deweloperzy coraz częściej udzielają też gwarancji na mieszkanie. To dobrowolne postanowienia pomiędzy stronami umowy, których zakres czy czas obowiązywania zostają ustalone w umowie.

<img src="mieszkanie-od-dewelopera.jpg"alt="Wille Łagodna. Luksusowe domy od dewelopera">

Dlaczego warto?

Budowa domu, zakup lokum z drugiej ręki, mieszkanie od dewelopera – opcji nabycia własnego miejsca do życia jest wiele. Każda z nich ma plusy i minusy. Dlatego warto odpowiedzieć sobie na pytanie, na czym przede wszystkim nam zależy. Jeżeli chcemy mieszkania skrojonego pod własne potrzeby, a swoje zaangażowanie w proces budowlany wolimy ograniczyć do doglądania efektów, to wybór oferty z rynku pierwotnego z pewnością będzie atrakcyjnym rozwiązaniem. A to nie jedyne zalety.  Tym co dla wielu jest bezcenne w tym wariancie, jest spokój ducha. Formalności dopięte na ostatni guzik i organizacja pracy deweloperów składają się na bezpieczny zakup mieszkania. Nowe budynki powstają też zwykle w dobrych lokalizacjach. Atutem są również nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania stosowane przez firmy budowlane oraz wysokiej jakości materiały. Odczuwalnym argumentem dla budżetu jest też fakt mniejszych obciążeń podatkowych. Nowe mieszkanie od dewelopera jest zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2% wartości mieszkania.

<img src"mieszkanie-od-dewelopera.jpg"alt="Nagroda Inwestycja Roku 2021">

Sprawdź dewelopera

Bez względu na to, czy kupujemy mieszkanie z drugiej ręki, zlecamy remont, kupujemy nowy dom – niezbędna do pełnego sukcesu jest duża doza zaufania. My radzimy kierować się zasadą “ufaj, ale sprawdzaj”. Zobacz poprzednie inwestycje firmy, porozmawiaj z mieszkańcami albo przejrzyj opinie w internecie. Deweloper – Wrocław? Poznaj ofertę AZ Budownictwo. Sprawdź nas! Jesteśmy rodzinną firmą z ponad 25-letnim doświadczeniem. Mamy na koncie kilkanaście wybudowanych inwestycji i półkę pełną nagród. 

AZ Budownictwo – Twój deweloper we Wrocławiu.

Skontaktuj się z nami

  Która z inwestycji Cię interesuje?

  Porozmawiajmy

  W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj