Dlaczego warto zadbać o zasięg i dostęp do internetu w nowym mieszkaniu?

Spacery po domu tam i z powrotem w poszukiwaniu zasięgu, tylko po to, żeby móc spokojnie porozmawiać przez telefon, zdecydowanie nie wpływają korzystnie na nasze nerwy. Przyzwyczailiśmy się do tego, że ze smartfona i internetu możemy skorzystać zawsze i wszędzie. Żeby faktycznie tak było, kupując mieszkanie trzeba zwrócić uwagę nie tylko na lokalizację, rozkład pomieszczeń i cenę, ale także na inne aspekty, tak bardzo istotne w dobie cyfrowego życia. Nie bagatelizuj tego i upewnij się, czy to miejsce zapewni Ci stałe, stabilne połączenie z internetem. Czy sygnał GSM jest na tyle silny, że w każdej chwili będziesz w stanie odebrać ważny telefon czy wysłać SMS-a? Czy będziesz miał odpowiednie warunki do pracy zdalnej? W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, dlaczego to takie ważne i podpowiemy, jak szybko zweryfikować, czy dobry zasięg i dostęp do internetu nie będą stanowiły problemu.

Dobry zasięg i dostęp do internetu

Wyobraź sobie, że rozmawiasz przez telefon z szefem, który ma Ci przekazać ważną informację. Nagle słyszysz trzaski i po drugiej stronie następuje cisza. Powód – brak zasięgu. Frustrujące? To pomyśl, że tak byłoby codziennie. Na szczęście czytasz ten artykuł, więc mamy nadzieję, że nie dopuścisz do takiej sytuacji. Oto lista pięciu powodów, dla których warto zadbać o dobry zasięg i internet przy zakupie mieszkania.

1. Zdalna praca i nauka

Obecnie elastyczne formy pracy (hybrydowa czy zdalna) stały się normą. W czasie pandemii koronawirusa doświadczyliśmy także zajęć szkolnych online, które na wielu wyższych uczelniach zachowały się do dziś. Dlatego tak ważne jest, aby mieć pewność, że w nowym mieszkaniu będziesz mieć dostęp do stabilnego internetu. Słaby zasięg w domu lub notorycznie zrywane połączenie z wi-fi mogą utrudnić zarówno pracę, jak i naukę, co z pewnością wpłynie na Twoją efektywność oraz wygodę.

<img src="dostęp-do-internetu-w-nowym-mieszkaniu.jpg"alt="kobieta pracująca przy komputerze">

2. Rozrywka i komunikacja 

Internet to także źródło rozrywki i komunikacji. Dobre łącze umożliwia korzystanie z platform streamingowych, gier online czy rozmów wideo z rodziną bądź przyjaciółmi. Brak stabilnego internetu może ograniczyć dostęp do tych przyjemności, ale też… odciąć nas od świata. A przecież możliwość wezwania pomocy czy szybkiego kontaktu z bliskimi mają istotny wpływ na poczucie bezpieczeństwa. 

<img src="dostęp-do-internetu-w-nowym-mieszkaniu.jpg"alt="rodzina grająca w grę na konsoli">

3. Inteligentny dom

Coraz więcej osób inwestuje w nowoczesne rozwiązania w swoim domu, takie jak inteligentne zamki, termostaty czy oświetlenie. Wszystkie te urządzenia wymagają dostępu do internetu, aby działać poprawnie. 

<img src="dostęp-do-internetu-w-nowym-mieszkaniu.jpg"alt="inteligentny dom">

4. Bezpieczeństwo 

Internet pełni także istotną rolę w kwestiach bezpieczeństwa. Systemy monitoringu i alarmowe są często podłączone do sieci, co umożliwia szybką reakcję na ewentualne zagrożenia. Dlatego warto zadbać o dobry dostęp do internetu, który zwiększy poziom bezpieczeństwa w nowym lokum.

<img src="dostęp-do-internetu-w-nowym-mieszkaniu.jpg"alt="kamera - bezpieczeństwo w domu">

5. Wartość nieruchomości

Dobry zasięg i dostęp do internetu to także elementy, które wpływają na wartość nieruchomości. Mieszkanie z wysokim standardem technologicznym może być bardziej atrakcyjne na rynku i zyskać większe grono zainteresowanych nabywców, jeśli zdecydujesz się je sprzedać.

<img src="dostęp-do-internetu-w-nowym-mieszkaniu.jpg"alt="miniatura domu z pieniędzmi wokół">

Słaby zasięg w domu

Dlaczego sygnał GSM jest słaby, a nawet zupełnie zanika? Wbrew pozorom mapa zasięgu sieci komórkowych w Polsce wciąż ma wiele białych plam, czyli miejsc, do których sygnał od żadnego operatora nie dochodzi w wystarczającym natężeniu. To jednak niejedyni sprawcy słabego zasięgu. Co jeszcze ma wpływ na rozchodzenie się fal i może je blokować? Miejsce zamieszkania np. w obszarach górskich, zbyt duże zużycie danych, czyli przeciążenie sieci, czy – zwykle przejściowo – niekorzystne warunki atmosferyczne, jak wiatr lub burze. 

Mapa zasięgu sieci komórkowych i internetu

Aż 42 proc. Polaków skarży się na problemy podczas korzystania z internetu domowego (badanie agencji Smartscope z 2021 r.). Możesz temu zapobiec, zamiast później tracić czas na szukanie pomocy u dostawców. W pierwszej kolejności zajrzyj na mapę zasięgu usług swojego operatora. To narzędzia do sprawdzania siły sygnału sieci komórkowych, ale też szybkości i jakości połączenia z internetem. Możesz skorzystać także z rządowej strony internet.gov.pl, która dostarcza informacji, czy w wybranej lokalizacji jest lub będzie dostępny szybki internet. Jest też możliwość zgłoszenia takiego zapotrzebowania. Dostępne są również aplikacje, które wskazują, jaki dostawca oferuje najlepszy zasięg w danej lokalizacji. Należy pamiętać, że to dane o charakterze poglądowym i najlepiej skontaktować się bezpośrednio z operatorem, przedstawić swój indywidualny przypadek i zapoznać się z ofertą. 

Deweloper AZ Budownictwo – Wrocław

Wiemy jak istotna dla naszych mieszkańców jest dostępność cyfrowa. Dlatego wybierając lokalizacje dla naszych inwestycji, zawsze bierzemy pod uwagę rozmaite czynniki wpływające na komfort życia w danym miejscu. Chodzi o dobre skomunikowanie domów z resztą miasta, odpowiednią infrastrukturę wokół, tereny zielone, bezpieczeństwo, ale także zasięg telefoniczny i dostęp do internetu. Masz pytania dotyczące naszych nieruchomości? Skontaktuj się
z nami! AZ Budownictwo, deweloper Wrocław, służy pomocą.

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj