Inteligentny dom, czyli jaki? Systemy, korzyści, porady

Telefony i komputery towarzyszą nam dzisiaj na każdym kroku. Oprócz kontaktu ze światem mogą nam też zapewnić kontakt z… domem. Pozwalają na to systemy smart home. Dziś nowoczesne mieszkanie to już nie tylko kwestia wyposażenia w płaski telewizor, ekrany dotykowe czy bezprzewodową łączność pomiędzy sprzętami. Technologia idzie o krok dalej i pozwala efektywniej wykorzystywać posiadaną elektronikę oraz zarządzać nią z dowolnego miejsca na Ziemi. Czym dokładnie jest inteligentny dom, jakie urządzenia wchodzą w jego skład i co możemy z tego mieć – o tym wszystkim przeczytacie w artykule. 


Inteligentny dom – co to?

W świecie ludzi inteligencja dotyczy zdolności umysłowych, takich jak logika, rozumowanie, przyswajanie wiedzy, kreatywność czy adaptacja do zmieniających się okoliczności. A co to inteligentny dom? W przypadku maszyn to zaawansowana technologia, która pozwala na współpracę urządzeń między sobą i łatwe zarządzanie systemami, także zdalne. Choć sprzęty znajdujące się w mieszkaniu nie myślą, to na podstawie wielu czynników przewidują potrzeby jego mieszkańców. Jak taka automatyzacja jest możliwa? Stoi za tym serce smart home, czyli wi-fi. Urządzenia mogą się też łączyć za pomocą bluetooth, fal radiowych, przewodów lub aplikacji. 

Urządzenia i systemy smart home

Na inteligentny dom składa się wiele różnych urządzeń – im jest ich więcej, tym większe dają możliwości. To zaś wpływa na komfort, bezpieczeństwo czy oszczędności. Podstawowe systemy smart home to:

 • inteligentne gniazdka (Smart Plug) – pozwalają sterować urządzeniami elektrycznymi, włączając lub wyłączając je, ustalać harmonogram i monitorować zużycie energii,
 • inteligentne ogrzewanie – służy do kontrolowania temperatury w pomieszczeniach,
 • inteligentne oświetlenie – można obsługiwać je smartfonem, a nawet regulować jego jasność i barwę,
 • inteligentne czujniki – ostrzegą nas wyczuwając dym, gaz czy zbyt wysoką lub niską temperaturę,
 • systemy alarmowe – czyli wszystko, co zapewnia bezpieczeństwo mieszkańcom, np. czujniki ruchu, drzwi czy okien, syreny alarmowe,
 • kamery monitoringu – rejestrują ruch wokół domu, mogą działać także po zmroku. 

Jakie korzyści daje inteligentny dom?

Choć przy budowie domu może się wydawać, że to zbędny wydatek, smart home ma wiele atutów, które mieszkańcy będą odczuwali długofalowo.

 • Zwiększona wygoda. Wracasz z wakacji i chcesz mieć ciepło po przyjeździe do domu? Ustawisz to z trasy dwoma kliknięciami. Inteligentne domy umożliwiają zdalne sterowanie wieloma urządzeniami, co zapewnia użytkownikom większą wygodę. Mogą włączać i wyłączać oświetlenie, regulować temperaturę czy kontrolować systemy bezpieczeństwa. To komfort nie tylko na odległość, bo systemy można też dopasować do naszego rytmu dnia.
 • Oszczędność energii. Systemy zarządzania energią w inteligentnym domu pozwalają na optymalne wykorzystanie zasobów, co prowadzi do zmniejszenia zużycia energii i obniżenia rachunków za prąd i gaz. Na przykład, inteligentne termostaty mogą regulować temperaturę w zależności od preferencji użytkowników i ich obecności w domu.
 • Poprawa bezpieczeństwa. Systemy monitorowania i alarmowe ostrzegają użytkowników o potencjalnych zagrożeniach, takich jak włamanie, pożar czy wyciek wody. Dzięki temu domownicy mogą szybko zareagować i zapobiec nieprzyjemnym zdarzeniom. 
 • Monitoring zdrowia. Idąc o krok dalej, technologia oferuje urządzenia monitorujące zdrowie. Przykładem są wagi lub czujniki zdrowotne, które pomagają śledzić parametry zdrowotne i podejmować odpowiednie działania w celu ich poprawienia. 
 • Dostępność danych. Inteligentne domy mogą gromadzić dane na temat użytkowania różnych urządzeń oraz preferencji mieszkańców, co może być wykorzystane do analizy i optymalizacji funkcjonowania domu oraz dostarczania spersonalizowanych usług.
 • Zwiększona wartość nieruchomości. Takie rozwiązania stają się coraz bardziej popularne w branży nieruchomości i niewątpliwie zwiększają wartość domu oraz wpływają na atrakcyjność oferty.

AZ Budownictwo – deweloper Wrocław

AZ Budownictwo to deweloper Wrocław, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferując możliwość przygotowania domu pod systemy smart home. Nasza firma wyróżnia się elastycznością, co pozwala klientom dostosować mieszkania do własnych potrzeb i preferencji związanych z technologią. Dzięki temu klienci mogą cieszyć się inteligentnymi rozwiązaniami, które poprawiają komfort, bezpieczeństwo i efektywność ich życia domowego, zgodnie z najnowszymi trendami w branży budowlanej.

Skontaktuj się z nami

  Która z inwestycji Cię interesuje?

  Porozmawiajmy

  W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj