5 wskazówek, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu

Na myśl o zimie wielu z nas drży i to wcale nie ze względu na śnieg czy mróz, ale… wysokość rachunków za ogrzewanie. W okresie grzewczym opłaty za energię potrafią poważnie obciążyć domowy budżet, dlatego warto poszukać oszczędności. Razem z zespołem AZ Budownictwo – deweloper Wrocław zebraliśmy kilka pomocnych sposobów – niektóre z nich wymagają inwestycji czasu i pieniędzy, inne to drobnostki, ale opłacalne w dłuższej perspektywie.
O tym, jak skutecznie zaoszczędzić na ogrzewaniu w sezonie jesienno-zimowym piszemy poniżej. 

1. Doprowadź grzejniki do porządku

Jak płacić mniej za ogrzewanie? Zacznij od podstaw i zadbaj o prawidłowe działanie grzejników. Na początek posprzątaj – zetrzyj kurz, ale też wyczyść kaloryfery w środku, pomiędzy żeberkami. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, najlepiej zabrać się do pracy jeszcze przed sezonem grzewczym. Kolejnym krokiem jest odpowietrzanie. Zapowietrzony grzejnik nie pracuje wydajnie, co generuje większe koszty bez satysfakcjonującego efektu cieplnego. No i wreszcie – daj mu robić swoje. Nie zasłaniaj kaloryferów długimi zasłonami. Zadziałają jak ściana, przez co ciepło nie będzie przechodziło do dalszej części mieszkania. Zasłony
i firanki powinny kończyć się na wysokości parapetów nad grzejnikami. Jeżeli twój kaloryfer jest zasłonięty kanapą czy szafą, koniecznie przesuń meble. Pamiętaj także, że to nie jest suszarka. Mokre ubrania czy buty są wrogami ekonomicznego ogrzewania. Produkowana wówczas energia jest przeznaczana na odparowanie wilgoci, zamiast wypełnianie pomieszczenia ciepłem.

<img src="5-wskazówek-jak-zaoszczędzić.jpg"alt="mężczyzna z kotem przy kaloryferze">

2. Uszczelnij, co się da

Co konkretnie? Przede wszystkim drzwi i okna. Jeśli interesuje Cię oszczędzanie gazu czy węgla, musisz wiedzieć, że te nieszczelności mogą prowadzić do utraty nawet 25 proc. ciepła. Dlatego koniecznie sprawdź ich stan techniczny. Aby przekonać się, czy występuje nieszczelność, wystarczy przejechać dłonią wzdłuż futryny okiennej. Jeśli czujesz chłodne podmuchy dokup uszczelkę i naklej ją na brzeg futryny w miejscu powstawania przeciągu. Upewnij się także, że Twoje okna na pewno są odpowiednio wyregulowane. Co to oznacza? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że okna PCV są zaprojektowane tak, by zimą zapewniać izolację, a latem – odpowiedni przepływ powietrza. Dostosowanie ich do danej pory roku jest proste. Wystarczy, że otworzysz okno i znajdziesz metalowe rolki regulujące. Ich liczba zależy od wielkości okna – możesz znaleźć od czterech do nawet dwunastu elementów na jednym skrzydle. W zależności od modelu do ich przestawienia wystarczy klucz imbusowy lub kombinerki, a czasem nawet jest to możliwe zupełnie bez narzędzi. Znajdziesz tam znacznik – jeśli jest skierowany w stronę wnętrza, oznacza to tryb zimowy, a jeśli znak będzie znajdował się bliżej zewnętrznej strony okna, to mamy do czynienia z trybem letnim.

Wśród prostych sposobów wspierających izolację pomieszczenia jest także rozłożenie dywanu lub wykładziny. Zimne powietrze opada na dół. Takie podłoże sprawi, że nie trzeba będzie chodzić po zimnych płytkach i zapewni dodatkową izolację. Jak jeszcze zaoszczędzić na ogrzewaniu centralnym? Możesz skorzystać z usługi specjalisty z kamerą termowizyjną. Urządzenie to wskaże, gdzie dokładnie występują nieszczelności. 

3. Czas na efektywne wietrzenie i naturalne nagrzewanie

Teraz o tym, jak wywietrzyć, ale nie wychłodzić mieszkania. Zapomnij o otwieraniu okien na długie godziny. Przede wszystkim, nim wpuścisz do środka świeże powietrze, koniecznie zakręć grzejniki! Pomieszczenia wietrz krótko i intensywnie, wystarczy kilka minut, a dla lepszego efektu możesz otworzyć kilka okien jednocześnie. Dzięki temu oczyścisz powietrze, ale ciepło nie zdąży uciec w zbyt dużym stopniu. Jeśli mowa o tym, jak płacić mniej za ogrzewanie, to warto też wprowadzić kilka prostych nawyków. Gdy słońce opiera się o okna, nie zasłaniaj ich, tylko wpuść do wnętrza jego promienie. Po gorącej kąpieli otwórz drzwi do łazienki, dzięki temu szybciej odparuje, a ciepło przedostanie się do pozostałej części domu. Ten sam mechanizm wykorzystaj po pieczeniu
w piekarniku, dogrzewając sobie kuchnię.

<img src="5-wskazówek-jak-zaoszczędzić.jpg"alt="jak zaoszczędzić na ogrzewaniu, wietrzenie">

4. Nie wyłączaj ogrzewania

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Mądrze nim zarządzając. Co to znaczy? Podczas nieobecności domowników nie wyłączaj kaloryferów całkowicie. Nagrzanie pomieszczenia, w którym zakręcono grzejniki, oznacza konieczność pracy z większą mocą. W czasie ponownego uruchomienia, źródło ciepła ma więc do wykonania dodatkowe zadanie – musi dostarczyć nadprogramową energię. Tak więc oszczędność wynikająca z całkowitego wyłączenia ogrzewania będzie pozorna. Realną korzyść przyniesie zmniejszenie temperatury, nawet o kilka stopni. Pomoże Ci w tym termostat grzejnikowy. A co jak domownicy wrócą do domu? Jeśli oszczędzanie gazu, prądu, oleju czy węgla jest dla Ciebie koniecznością, spróbuj zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniach na co dzień. Być może stopień w dół nie zrobi różnicy Twojej rodzinie, a długofalowo przyniesie efekty. Zaopatrz bliskich w puchate koce i cieplejsze ubrania – tak uzbrojeni przetrwacie tę zimę. 

5. Wykorzystaj nowoczesne rozwiązania

W dbaniu o domowe ciepło przychodzi z pomocą technologia. AZ Budownicto – deweloper Wrocław zebrało rozwiązania, którym warto się przyjrzeć, to: elektroniczna głowica termostatyczna, folia termiczna na okna oraz ekrany zagrzejnikowe. 

  • Elektroniczna głowica termostatyczna – umożliwia sterowanie ogrzewaniem i różnicowanie temperatury w poszczególnych pokojach. Chłodniej może być np. w przedpokoju i sypialni. Warto zmniejszyć grzanie także na noc i przy nieobecności domowników. 

<img src="5-wskazówek-jak-zaoszczędzić.jpg"alt="termostat, czyli jak zaoszczędzić na ogrzewaniu">

  • Folia termoizolacyjna na okna – montowana jest na szybach wewnątrz domu. Dzięki swoim właściwościom utrudnia ciepłu przenikanie na zewnątrz i przekłada się na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Parametrem, na który warto zwrócić uwagę przy zakupach, jest współczynnik przenikania ciepła U. Im jest on niższy, tym lepsze są właściwości termoizolacyjne folii.
  • Ekrany zagrzejnikowe – to specjalistyczne maty zabezpieczające pomieszczenia przed ucieczką ciepła do ściany. Znajdująca się tam po jednej stronie folia aluminiowa odbija je do wnętrza. Zamontuj je za kaloryferami. 

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj