Jak przygotować się na zimę w nowym mieszkaniu?

Zima zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią chłodniejsze dni i długie wieczory przy kominku. Z jednej strony czekamy na bajeczne, pokryte białym puchem krajobrazy i świąteczną aurę, z drugiej odsuwamy w myślach poranne odśnieżanie, gołoledź na drogach i kosmiczne rachunki za ogrzewanie. Jeśli właśnie wprowadziłeś się do nowego mieszkania lub planujesz to zrobić, warto zastanowić się, jak przygotować się na zimę. To często test dla nowego domu – czy jest w nim wystarczająco ciepło, czy wszystko działa tak, jak oczekiwaliśmy, czy obędzie się bez niemiłych niespodzianek. Aby tak się stało, przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci cieszyć się ciepłem i komfortem w nowym lokum.

Ogrzewanie

Przede wszystkim upewnij się, że ogrzewanie w twoim nowym mieszkaniu działa prawidłowo. Przetestuj grzejniki i termoogniwa. Rozważ przegląd kotła, pieca lub innych urządzeń grzewczych. Jeśli masz dostęp do centralnego ogrzewania, skonsultuj się z dostawcą, aby upewnić się, że system jest gotowy na zimowe miesiące. Odpowiednie ogrzewanie to klucz do utrzymania optymalnej temperatury w domu. Jeżeli nie chcesz wydać fortuny na rachunki – planuj. Już teraz określ, ile stopni chcesz utrzymywać w różnych pomieszczeniach. W pokojach, w których przebywasz częściej, warto ustawić wyższą temperaturę, natomiast w tych mniej używanych można ją nieco obniżyć, aby zaoszczędzić na opłatach.

<img src="jak-przygotować-się-na-zimę.jpg"alt="kobieta reguluje temperaturę ogrzewania">

Izolacja i okna

Nikt nie lubi, kiedy pieniądze mu uciekają. Upewnij się, że Twoje nie odfruną przez szczeliny w oknach. Izolacja termiczna to kolejny istotny krok w zimowych przygotowaniach. Sprawdź, czy okna i drzwi są szczelne, aby uniknąć niepożądanych przeciągów. Możesz także zainwestować w dodatkowe uszczelki albo termoizolacyjne firanki i rolety, które pomogą utrzymać ciepło wewnątrz. 

<img src="jak-przygotować-się-na-zimę.jpg"alt="kobieta sprawdza szczelność okna">

Bezpieczeństwo 

Ten aspekt w sezonie zimowym jest szczególnie istotny. Oprócz czujników dymu i czadu, upewnij się, że Twoje nowe mieszkanie ma działającą gaśnicę
w łatwo dostępnym miejscu
. Zimą, gdy korzystamy z urządzeń grzewczych, istnieje większe ryzyko pożaru. Dlatego tak ważne jest, aby być gotowym na wszelkie ewentualności. Przygotuj sobie zestaw awaryjny z latarką, świecami, kołdrą i ciepłymi rzeczami na wypadek przerwy w dostawie prądu lub awarii ogrzewania. Dodatkowo, zainwestuj w dobrej jakości maty antypoślizgowe na klatce schodowej i w okolicach wejścia do mieszkania. Mokry i oblodzony próg to łatwy przepis na kontuzję. Te proste środki zapobiegawcze mogą Ci pomóc uniknąć bolesnych konsekwencji.

<img src="jak-przygotować-się-na-zimę.jpg"alt="jak przygotować się na zimę - czujnik czadu">

Walka ze śniegiem i lodem

Skoro już o oblodzeniu mowa… Mieniące się w wieczornym świetle czapy śniegu i mroźne malunki na oknach mają też mniej przyjemne oblicze. Żeby móc się nimi w pełni nacieszyć trzeba najpierw utorować sobie drogę do domu czy samochodu. O odpowiedni sprzęt do odśnieżania warto zadbać jeszcze przed pierwszym śniegiem, by uniknąć niemiłego zaskoczenia. Łopata, sól i piasek mogą okazać się niezbędne. 

<img src="jak-przygotować-się-na-zimę.jpg"alt="jak przygotować się na zimę - odśnieżanie">

Ochrona przed zimnem

Jeśli obmyślasz plan, jak przygotować się na zimę, nie pomijaj tego pozornie oczywistego aspektu. Chodzi o ciepłe rzeczy. Zainwestuj w odpowiednie ubrania
i pościele, aby być gotowym na tę nadchodzącą porę roku. Grube koce, ciepłe swetry i milutkie kapcie z pewnością Cię ogrzeją w zimowe wieczory, ale też uczynią Twoje mieszkanie bardziej przytulnym.

Zimowe dekoracje

Wpuść trochę magii do swojego nowego mieszkania, dekorując je sezonowymi ozdobami. Choinka, świeczki, kolorowe poduszki i dywany stworzą przyjemny klimat. A może zdecydujesz się na ozdoby DIY? To dobry pomysł na wypełnienie długich wieczorów i spersonalizowane, niepowtarzalne dekoracje do nowego lokum. Niesłabnącą popularnością cieszą się także świąteczne lampki ozdabiające wejście do domu, balkon lub ogrodzenie. Jeśli chcesz mieć w czym wybierać, zainteresuj się tym tematem wcześniej. 

Rozrywka

Zima w nowym domu to nie tylko wyzwania i zagrożenia, ale też przyjemności. Na listę zakupów, za łopatą do odśnieżania i puchatym kocem, wpisz… sanki! Zaplanuj aktywności w swojej nowej okolicy. Czy w pobliżu jest lodowisko, gdzie jest najbliższa górka do zjeżdżania, a może niedaleko jest stok narciarski? Sprawdź to i korzystaj z uroków zimy. To doskonała okazja do poznania otoczenia, a może i nawiązania nowych, sąsiedzkich znajomości. 

<img src="jak-przygotować-się-na-zimę.jpg"alt="zabawa na śniegu z rodziną">

Jak przygotować się na zimę? Deweloper radzi

AZ Budownictwo – deweloper Wrocław wie, że przygotowanie nowego mieszkania na zimę to klucz do zapewnienia sobie komfortu i bezpieczeństwa w tym okresie. W naszych nieruchomościach przykładamy do tego szczególną wagę, dbając o szczelne drzwi i okna czy wydajne ogrzewanie. Zależy nam także na komforcie mieszkańców, stąd np. w Apartamentach Łagodna ogrzewanie podłogowe. Nasza rada przed sezonem zimowym? Planuj i przewiduj. Spisz listę rzeczy, które trzeba kupić, sprawdzić czy załatwić. Uwzględnij w niej przeanalizowanie budżetu na ogrzewanie, które zwykle stanowi lwią część rachunków w tej części roku. Sukcesywnie odhaczaj poszczególne pozycje, żeby zima Cię nie zaskoczyła, a pierwsze chłodne miesiące w nowych czterech kątach były wypełnione tylko miłymi wspomnieniami.

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj