W końcu nadszedł długo wyczekiwany moment odebrania kluczy do nowego domu. Marzenie o własnych czterech kątach właśnie się spełniło, jednak z tyłu głowy kłębią się myśli i liczne pytania – jak zaaranżować wnętrze, aby było funkcjonalne i przytulne. Urządzanie mieszkania w stanie deweloperskim nie należy do najłatwiejszych zadań, ponieważ musisz przemyśleć dosłownie każdy krok. Chcąc, by proces ten przebiegł sprawnie, przygotowaliśmy 10 rad, które pomogą Ci przejść przez ten etap.
Urządzanie mieszkania w stanie deweloperskim
Decydując się na mieszkanie od dewelopera, należy wiedzieć, że to po Twojej stronie jest jego wykończenie pod klucz. Lokal odbierasz z „gołymi tynkami”, wylewką pod posadzki, instalacją hydrauliczną i elektryczną. Do tego będą w nim osadzone okna oraz drzwi wejściowe, jednak to jak będzie on ostatecznie wyglądać, zależy od Ciebie. W tym celu możesz skorzystać z usług architekta wnętrz bądź wykończyć je na własną rękę. Decydując się na drugą opcję, pamiętaj że musisz wziąć pod uwagę nie tylko wygląd mieszkania, ale też jego funkcjonalność. Aktualnie nowoczesne urządzanie mieszkania charakteryzuje się minimalizmem, zarówno w kształtach, jak i dodatkach.
-
Plan to podstawa
Niektórzy deweloperzy na początkowych etapach budowy nieruchomości pozwalają na wprowadzenie zmian lokatorskich. Polegają one na tym, że możesz zmienić układ pomieszczeń, lokalizację gniazdek elektrycznych czy chociażby przyłączy hydraulicznych i dopasować je do swoich potrzeb. Brzmi świetnie, jednak już na tym etapie warto mieć przynajmniej wstępny plan tego, jak ma wyglądać Twój przyszły dom – gdzie chcesz rozmieścić lampy, a może planujesz wyspę w kuchni ze zlewozmywakiem bądź potrzebujesz dodatkowego grzejnika w salonie? To dobry moment, aby o to zadbać. Później takie zmiany mogą być niemożliwe. Natomiast, jeśli po odebraniu mieszkania postanowisz zmienić układ pomieszczeń na własną rękę, możesz stracić gwarancję. Właśnie dlatego nie zaczynaj aranżacji wnętrz bez planu.
-
Gra świateł
Chyba nie musimy mówić, jak ważną rolę odgrywa światło w domu? Jeśli masz taką możliwość, to już na etapie budowy zaplanuj, gdzie chcesz mieć żyrandole
i lampy led. Dzięki temu deweloper uwzględni je w projekcie, a Ty, gdy zaczniesz wykańczać wnętrza, unikniesz kucia w suficie i ścianach.
-
Grunt to wykończyć ściany
Prawdopodobnie w Twoim nowym mieszkaniu będzie tylko tynk na ścianach. Zanim więc przejdziesz do malowania, musisz je porządnie zagruntować,
a następnie położyć gładzie. Jest to o tyle ważne, że to od nich zależy, jak będą się trzymać farby lub tapety.
-
Powiększenie optyczne
Niewielki przedpokój lub łazienka? Jest kilka sposobów, które sprawią, że pomieszczenie wyda się większe. Przede wszystkim postaw na jasne kolory ścian
i podłóg. Nie dość, że optycznie powiększą pokój, to jeszcze będzie sprawiał wrażenie przytulniejszego. Do tego takie kolory pasują niemalże do wszystkiego
i nadają nowoczesnego charakteru. Innym tipem będzie zawieszenie dużych luster. W przedpokoju zaś zrezygnuj z drzwi oddzielających od reszty domu – postaw na same futryny, im szersze, tym lepsze.
-
Nie oszczędzaj na podłogach
Jeden z ważniejszych etapów podczas urządzania mieszkania – podłogi. To one będą Ci służyć przez najbliższe kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Właśnie dlatego lepiej na nich nie oszczędzać. Wybierz te, która mają wysoką klasę ścieralności, by cieszyć się nimi jak najdłużej. Warto też zdecydować się na klasyczne wzory i kolory, aby podłoga była ponadczasowa i w momencie ponownej aranżacji wnętrz nie trzeba było jej wymieniać. Pamiętaj też, że im lepsza klasa tym materiał będzie bardziej odporny na codzienne zużycie, wilgoć i inne nieprzewidziane sytuacje.
-
Drzwi wewnętrzne
To właśnie one w dużej mierze odpowiadają za poczucie prywatności i intymności w pomieszczeniach. Po ciężkim dniu w pracy nic tak nie pomaga, jak odcięcie się od wszystkiego i zamknięcie za sobą drzwi. Jednak zastanów się chwilę, jeśli nie będzie w nich szyb, to może spowodować, że w korytarzu będzie ciemno nawet za dnia. Tu nie ma złotego środka i musisz zdecydować, co jest dla Ciebie ważniejsze – prywatność czy światło w holu. Natomiast wybierając drzwi do łazienki, koniecznie pamiętaj, aby miały kratkę, otwory lub wycięcie wentylacyjne, które będą odpowiedzialne za przepływ powietrza.
-
Rozwiązania do łazienki
Skoro jesteśmy już przy łazience, to może dobry moment, by omówić jej wystrój. Zwykle to ona jest najdroższym pomieszczeniem, które przyjdzie Ci remontować. Mimo to nie warto na niej oszczędzać, ponieważ później jej odświeżenie może być bardzo kłopotliwe, gdy zaczniesz mieszkać w tym domu. Zatem wybierz wysokiej klasy płytki i elementy sanitarne, by posłużyły Ci przez długie lata. Dobrym rozwiązaniem jest także postawienie na ponadczasowe barwy, które będą uniwersalne niezależnie od panujących trendów. Chcąc nadać jej niepowtarzalny wygląd, zrób to za pomocą dodatków, które łatwo i szybko możesz wymienić – lustro, uchwyty na ręczniki czy armaturę.
-
Serce domu
Nadszedł czas na wykończenie kuchni, która uznawana jest za serce domu. Nie bez powodu, to właśnie w niej spędza się naprawdę wiele czasu. Aby była użyteczna, a gotowanie sprawiało przyjemność, należy ją właściwie zaprojektować, by wszystko było pod ręką. Zadbaj o dużą ilość miejsca do przechowywania – tego nigdy nie jest za wiele. Ciekawym (i ostatnio bardzo modnym) rozwiązaniem jest wyspa kuchenna, zwłaszcza jeśli masz salon z aneksem. Taki rodzaj zabudowy nie tylko wyznaczy granicę między pomieszczeniami, ale również zapewni dodatkowy blat roboczy, przestrzeń np. na garnki czy naczynia, a nawet zastąpi stół jadalniany. Wykańczając kuchnię, pamiętaj aby wybrać fronty szafek, które łatwo się czyści, a mazy nie będą rzucać się w oczy.
-
Funkcjonalne mebe
Wybierając meble do mieszkania, warto postawić na ich jakość, ale także wybierać takie, które mają ukryte przestrzenie do przechowywania. Na przykład łóżko do sypialni czy kanapa w salonie dobrze, żeby były wyposażone w skrzynię na pościel. Dodatkowo rozkładana sofa w pokoju dziennym stworzy miejsce noclegowe dla gości. Zadbaj też o szafę na ubrania, która nie powinna być węższa niż 60 cm, by móc swobodnie przechowywać w niej wieszaki z odzieżą.
-
Kropka nad „i”
Ostatnim krokiem jest udekorowanie wnętrz wszelkiego rodzaju ozdobami. Pamiętaj, że nowoczesne urządzanie mieszkania charakteryzuje się minimalizmem. Zatem postaw na proste kształty i spójność – decydujesz się na żyrandol z czarnymi akcentami? W takim razie niech ramki obrazów i doniczki będą w tym samym kolorze. Jeśli chcesz zaś sprawić, by pomieszczenie było przytulniejsze, dorzuć puszyste poduszki, miękki koc i świece. Sprawdzą się też drewniane dodatki. Przy pomocy dekoracji możesz również łatwo odświeżyć pomieszczenie, gdy znudzi Ci się już obecny wystrój.