Ekologiczne osiedla przyszłości stają się rzeczywistością

Świadomość dużego znaczenia ekologicznych rozwiązań wśród społeczeństwa na całym świecie wciąż rośnie. Obecnie mamy do czynienia z „ekologicznym trendem”. Na sklepowych półkach znajdziemy eco produkty spożywcze, eco opakowania, a nawet eco ubrania. Również w branży budowlanej coraz częściej wykorzystuje się rozwiązania, które są przyjazne naturalnemu środowisku, jak również pozwalają na większe oszczędności eksploatacji.

 

blog-dom-skandynawski

 

Skandynawskie ekologiczne pomysły

Czy zastanawiałeś się na tym, kto właściwie zapoczątkował budowę ekologicznych osiedli i domów? Trend ten przywędrował do nas z krajów skandynawskim, gdzie dużą wagę przywiązuje się do dbałości o otoczenie i środowisko naturalne. To właśnie w Norwegii i Szwecji architekci rozpoczęli kilka lat temu pracę nad osiedlami, które zasilane miały być alternatywnymi źródłami energii, a budynki wykonane z energooszczędnych materiałów. Pomysł ten przypadł do gustu innym europejskim krajom, również Polsce. Budynki budowane są np. z gliny, materiału, który jest łatwy w utrzymaniu, a jednocześnie estetycznie się prezentujący i – co ważne – bardzo wytrzymały. Na jednym z osiedli domków jednorodzinnych w Woli Kopcowej postanowiono wykorzystać alternatywne źródło energii, a dokładniej pompę cieplną, a w Spółdzielni Mieszkaniowej Zielone Wzgórza w Murowanej Goślinie wodę podgrzewa się przy pomocy energii słonecznej. Takich przykładów inwestycji jest jednak znacznie więcej.

Eco materiały

Wspominając o eco materiałach, należy wiedzieć, jaki właściwie jest cel ich wykorzystania. Ich zadaniem jest przede wszystkim łatwiejsze i tańsze ogrzanie domu bez obaw przed „uciekaniem” ciepła z wnętrza budynku. Wspomniana została już glina, jednak nie brakuje inwestycji, gdzie wybiera się np. drewno, a nawet słomę. Ich doskonała termoregulacja powoduje, iż rachunki za ogrzewanie są niższe, a więc oszczędzamy i jednocześnie cieszymy się ciepłem w zaciszu własnego mieszkania. Naturalne materiały to też farby i np. płyty wiórowo-cementowe o zaskakującej estetyce i będące surowcami sprzyjającymi zdrowiu mieszkańców.

Proekologiczne rozwiązania

Inwestorzy i deweloperzy prześcigają się w coraz to nowszych oraz bardziej ekologicznych rozwiązaniach. Stosuje się m.in. podziemne zbiorniki na odpady, które składają się z betonowych silosów i kontenera wykonanego z polietylenu. Przy projektowaniu osiedli w oparciu o główne założenia ekologii nie można zapomnieć o nowoczesnej technologii, ponieważ to właśnie ona pozwala na praktyczne wykorzystanie tego, co oferuje nam środowisko naturalne. Panele słoneczne, ogniwa fotowoltaniczne lub pompy ciepła – gdyby nie innowacyjne rozwiązania nie byłoby możliwe zastosowanie w budownictwie alternatywnych źródeł energii.

 

 

Piękna i spokojna okolica

Dzięki AZ Budownictwo już cieszymy się nowym mieszkaniem

Rzetelnie i na czas

Polecam, super jakość i wykonanie

Rzetelny i profesjonalny deweloper.

Mieszkanie, które zakupiliśmy jest luksusowe i dobrze położone.
Dokładnie takie jak sobie wymarzyliśmy.

Menu