Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego nałożyła na deweloperów obowiązek założenia w banku rachunku powierniczego. Jego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa zakupu domu lub mieszkania będących jeszcze w budowie. To ochrona prawa i pieniędzy nabywcy lokalu lub budynku, który dopiero jest w początkowej fazie realizacji inwestycji.
Co to jest rachunek powierniczy?
Prowadzony jest zgodnie z par. 59 Prawa bankowego oraz Ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego z dnia 16 września 2011 r. Rachunek powierniczy jest rachunkiem bankowym, na którym gromadzone są środki pieniężne nabywców lokali lub domów mieszkalnych.
Jeżeli deweloper wywiąże się z umowy zawartej z nabywcą, zostają mu wypłacone pieniądze gromadzone na rachunku powierniczym. W przeciwnym razie, czyli kiedy warunki umowy nie zostaną spełnione, pieniądze z powrotem otrzymuje nabywca. Jest to rozwiązanie, które minimalizuje ryzyko zakupu mieszkania w budowie. Mamy wówczas pewność, że w razie jakichkolwiek problemów, nawet upadłości dewelopera, nie stracimy wpłaconej już na rzecz naszego przyszłego mieszkania kwoty pieniędzy.
Rachunek powierniczy otwarty i zamknięty
Istnieje kilka rodzajów rachunków powierniczych, tzn. zamknięty i otwarty rachunek powierniczy, a także otwarty rachunek powierniczy z gwarancją ubezpieczeniową lub gwarancją bankową. Przy rachunku otwartym bank wypłaca deweloperowi pieniądze dopiero po zakończeniu poszczególnych etapów inwestycji i sprawuje kontrolę nad jej przebiegiem. W drugim przypadku, czyli w momencie kiedy korzystamy z zamkniętego rachunku powierniczego, deweloper otrzymuje pieniądze po zakończeniu całej inwestycji, co dla jego klienta – nabywcy lokalu – jest bezpieczniejsze.
Bezpieczna współpraca
Kiedy kupujemy lokal lub dom, już powstały, mamy możliwość ich zobaczenia nie tylko w projektach, wiemy co kupujemy i na co się decydujemy. Jeżeli jednak nasze nowe cztery kąty są dopiero w budowie, teoretycznie kupujemy przysłowiowego kota w worku, chociaż oczywiście deweloperzy dokładają wszelkich starań, aby z wykorzystaniem projektów i wizualizacji przybliżyć swoim klientom efekt końcowy. Rachunek powierniczy daje gwarancję, że w razie niewywiązania się z umowy, pieniądze otrzymamy z powrotem, nie ryzykujemy ich utraty. Nie musimy obawiać się walki o swoje dobro materialne na drodze sądowej. Dla dewelopera wiąże się to również z dużymi korzyściami – ma szansę pozyskania większej ilości klientów, wzbudzając ich zaufanie.