Przy zakupie mieszkania nie zawsze uwzględniamy wszystkie dodatkowe koszty, jakie będziemy musieli ponieść z tego tytułu. Koncentrujemy się jedynie na tym, że już niedługo cieszyć się będziemy swoimi czterema kątami. Aby nie dać się zaskoczyć niespodziewanym wydatkom, warto przyjrzeć się bliżej podatkom, gdyż w wielu przypadkach trzeba je po prostu zapłacić.
Rynek wtórny – warunki podatkowe niekorzystne dla kupującego
Decydując się na zakup nieruchomości z rynku wtórnego, musimy się liczyć z mniej korzystnymi warunkami opodatkowania, niż ma to miejsce przy mieszkaniach z rynku pierwotnego. Osoba, która je kupuje, jest zobowiązana do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatek ten wynosi 2% wartości rynkowej nieruchomości i jest obliczany, jak też odprowadzany automatycznie przez notariusza, który sporządza umowę. Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 09.09.2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. Nr 86, poz. 959 tekst ujedn.) „wartość rynkowa nieruchomości określana jest na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów”.
Sprzedający nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów, obowiązek ten spoczywa jedynie na kupującym.
Rynek pierwotny – podatek po stronie dewelopera
Podatek w wysokości 2% wartości rynkowej mieszkania nie funkcjonuje na rynku pierwotnym, co oznacza, że osoba kupująca się jest zobowiązana do jego zapłaty, jak to ma miejsce, kiedy decydujemy się na nieruchomość z rynku wtórnego. Każdy deweloper opodatkowuje już mieszkanie, a podatek VAT wynosi 8%. Wynika to z tego, że deweloper jest przedsiębiorcą, dokonującym odpłatnej dostawy towaru, jakim jest nieruchomość.
Trzeba jednak wiedzieć, że koszty dodatkowe związane z zakupem mieszkania z rynku wtórnego nie ograniczają się jedynie do podatku od czynności cywilnoprawnej. Kupujący ponosi również koszty związane z obsługą notarialną. Musi on zapłacić taksę tzn. wynagrodzenie dla notariusza oraz 23% podatku VAT, który jest o niej pobierany.
Koszty dodatkowe powinno się uwzględnić w swoich wyliczeniach, zanim jeszcze zdecydujemy się na zakup mieszkania. Może się okazać, że nasze możliwości finansowe nie sprostają wymaganiom, jakie stawia przed nami prawo podatkowe. W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera sprawa jest znacznie prostsza, co może mieć znaczący wpływ na naszą decyzję zakupową.