Zakup miejsca postojowego od dewelopera – co musisz wiedzieć?

Decydując się na kupno mieszkania, często masz do wyboru jeszcze dokupienie komórki lokatorskiej czy miejsca parkingowego. To drugie jednak budzi wiele pytań – czy jest to obowiązkowe? Ile kosztuje i jak wysoki jest podatek? Czy deweloper musi je zapewnić? By ułatwić Ci podjęcie decyzji i skrócić research, odpowiemy na wszystkie nurtujące pytania. Czytaj do końca, aby dowiedzieć się, jak wygląda zakup miejsca postojowego od dewelopera w 2024 roku.

Zakup miejsca postojowego od dewelopera w 2024 roku

Osoby żyjące w miastach, doskonale zdają sobie sprawę, że miejsca parkingowe są na wagę złota. Niech pierwszy rzuci kamieniem, ten kto nie jeździł pół godziny dookoła budynku, byle tylko móc zostawić gdzieś auto. Właśnie z tego też powodu, gdy kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego, często decydujemy się na zakup miejsca postojowego od dewelopera, aby uniknąć podobnych sytuacji.

Miejsca parkingowe – przepisy

Od 12 maja 2023 roku zgodnie z przepisami prawa budowlanego deweloper ma obowiązek wybudowania co najmniej jednego do półtora miejsca parkingowego na mieszkanie. Kwestia ta zależy od tego, czy inwestycja powstaje w centrum miasta, czy na jego obrzeżach. Spowodowane jest to tym, że osoby mieszkające w śródmieściu, często rezygnują z zakupu miejsca postojowego i coraz chętniej decydują się na korzystanie z komunikacji miejskiej. Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło jednak projekt „Miejsca parkingowe bez centralnego planowania”. Co to oznacza? Przede wszystkim rezygnację ze z góry narzuconej liczby miejsc na mieszkanie, czyli powrót do zasad sprzed 2023 roku. Decyzje o tym będą podejmowane przez samorządy odpowiedzialne za tworzenie planów zagospodarowania przestrzennego. Efektem tego może być obniżenie kosztów realizacji inwestycji. Szacuje się, że budowa jednego miejsca postojowego na parkingu podziemnym oscyluje w granicach od 70 do 100 tysięcy złotych. 

Kobieta przeglądająca umowę

Czy zakup miejsca postojowego od dewelopera jest obowiązkowy?

Wykonawca ma obowiązek zapewnić odpowiednią liczbę miejsc parkingowych podczas budowania inwestycji, jednak czy musisz je wykupić? Na pozór mogłoby wydawać się, że kupujący podejmuje decyzję o tym, czy chce kupić miejsce postojowe, jednak nie do końca tak jest. Wszystko zależy od sporządzonej umowy. Obecnie nie ma przepisów, które obligowałyby do tego osoby kupujące mieszkanie. Nie ma też zapisu, który zakazuje takich praktyk. W gruncie rzeczy oznacza to, że deweloper może dodać zapis w umowie, że sprzedaje lokale tylko z miejscami parkingowymi. Często jednak jest tak, że miejsca na samochody sprzedają się szybciej niż mieszkania. Deweloper Wrocław – AZ Budownictwo w swoich inwestycjach zawsze zapewnia jedno miejsce postojowe wraz z mieszkaniem, które jest wpisane w tę samą księgę wieczystą. Klienci mają także możliwość dokupienia drugiego, jeśli jest taka potrzeba. 

Miejsca postojowe przed Apartamentami Lechonia we Wrocławiu

Ile kosztuje miejsce postojowe?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, czy mowa o garażu podziemnym, czy miejscu parkingowym na świeżym powietrzu. Na ich cenę często wpływa standard nieruchomości, jej lokalizacja, ale też specyfika zabudowy miasta. Zatem ile kosztuje miejsce postojowe od dewelopera? Zwykle te naziemne są znacznie tańsze i ich ceny wahają się między 10 a 20 tysięcy złotych. W garażu podziemnym natomiast koszt jest już wyższy i oscyluje on w granicach od 25 do 40 tysięcy złotych. 

Miejsce postojowe w garażu podziemnym

Ile wynosi podatek od miejsca parkingowego?

Decydując się na zakup mieszkania od dewelopera, należy wiedzieć, że wiąże się z tym stawka VAT. Zatem jeśli garaż lub miejsce postojowe są odrębną nieruchomością niemieszkalną, obowiązuje wtedy standardowa stawka VAT 23%. W przypadku, gdy są przypisane do mieszkania, ale nie stanowią odrębnej nieruchomości, stawka ta będzie obniżona do 8%. Dochodzi do tego również stały koszt utrzymania, czyli podatek od nieruchomości ustalany przez gminy.

AZ Budownictwo – deweloper Wrocław 

Na terenie Wrocławia i okolic działamy już od ponad 25 lat i doskonale wiemy, jak wygląda sytuacja z miejscami postojowymi. Zależy nam, aby mieszkańcy naszych nieruchomości nie musieli się o nie martwić. Z tego powodu zawsze w cenie lokalu jest już jedno miejsce postojowe, niezależnie od tego, czy inwestycja ma garaż podziemny, czy parking naziemny. Przyszli lokatorzy mają także możliwość dokupienia dodatkowego miejsca, jeśli mają taką potrzebę. Nie bez powodu naszym mottem jest „budujemy dla Ciebie, jak dla siebie” – po prostu tworzymy miejsca, w których żyje się dobrze. Zapoznaj się z naszą ofertą i znajdź dom swoich marzeń. Obecnie w sprzedaży mamy mieszkania we Wrocławiu – Apartamenty Lechonia, jak i w Wysokiej – Wille Łagodna, w których zmartwienia, gdzie zostawić auto, nie będą Cię dotyczyć.

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj