Mieszkanie w centrum czy dom na przedmieściach?

Bez względu na to, czy zakup dotyczy nieruchomości w mieście, czy domu na przedmieściach – jest sporym wydatkiem. Oczywiście ceny są zależne od regionu – w stolicy są one zdecydowanie wyższe niż w innych częściach Polski. Wiele osób staje więc przed wyborem – kupić dom jednorodzinny czy może apartament w centrum? Chcąc podjąć właściwą decyzję, warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale też na wiele innych czynników takich jak: lokalizacja, życiowe potrzeby, sytuacja rodzinna czy też kwestie techniczne. Jakie plusy i minusy mają wspomniane rozwiązania?

Mieszkanie w mieście – dlaczego warto?

Wiele osób uważa, że mieszkanie w centrum dużego miasta jest wymarzoną lokalizacją. Łatwy dostęp do wielu atrakcji – restauracji, ośrodków rozrywki, doskonała komunikacja z innymi rejonami aglomeracji czy też bezproblemowy dojazd do pracy, przemawiają  za zakupem właśnie apartamentu. Niestety – minusem może być mały metraż i niewiele otwartych przestrzeni czy też w przypadku mieszkań z rynku wtórnego – konieczność przeprowadzenia remontu. Co więcej, warto również zauważyć, że tego typu lokale nierzadko mają słabą izolację akustyczną – kłopotem może być nie tylko hałas z ulicy, ale też ten od sąsiadów, którzy są z każdej strony.

Warto również zauważyć, że w ścisłym centrum poważnym problemem jest także rosnący poziom zanieczyszczenia powietrza. Niedogodności te negatywnie wpływają na stan zdrowia mieszkańców, a już szczególnie są dotkliwe, gdy częścią rodziny są maluchy. Ogromnym minusem mieszkań w centrum są także ceny – te usytuowane w samym centrum są drogie. Niejednokrotnie ich koszt równa się dużym domom położonym z dala od centrum.

A może dom na obrzeżach miasta?

Osoby, które rozważają zakup domu, muszą liczyć się z tym, że będzie on usytuowany poza centrum miasta. W zależności od miejsca pracy – dojazd może być lepszy bądź gorszy. Warto jednak zauważyć, że tego typu decyzja niesie za sobą szereg korzyści. Na obrzeżach miast są mniejsze ograniczenia przestrzenne, stąd też na tych terenach powstają atrakcyjne nieruchomości, z dużą powierzchnią użytkową i wieloma nowoczesnymi oraz funkcjonalnymi dodatkami. Ogromną zaletą domu pod miastem jest otaczająca go piękna przyroda – nie tylko ułatwia ona aktywny wypoczynek, ale też relaks po ciężkim dniu pracy.

Wielu osobom wydaje się, że tego typu nieruchomości są mało atrakcyjne, gdyż mają utrudniony dostęp do centrum aglomeracji. Warto zauważyć jednak, że deweloperzy często zwracają uwagę na dostęp do komunikacji miejskiej i najważniejszych punktów metropolii. Dbają również o bliskie sąsiedztwo sklepów, szkół, ośrodków zdrowia czy punktów sportowych. Infrastruktura ta umożliwia korzystanie z wielu udogodnień i jednocześnie nie zmusza do rezygnowania z ciszy i spokoju.

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj