Segregacja odpadów w małej kuchni

Segregacja odpadów przez długi czas była dla wielu ogromnym wyzwaniem i nie ułatwiał tego mały metraż kuchni. Trudno w niej znaleźć wystarczająco dużo miejsca do przechowywania naczyń i produktów spożywczych, a musimy jeszcze wygospodarować przestrzeń na kilka pojemników. Recykling już dawno przestał być dla nas zjawiskiem egzotycznym i tajemniczym. Segregujemy śmieci, ale jak to robić bez utraty cennego miejsca w małej kuchni?

Segregacja na wymiar

Najlepiej miejsce na pojemniki na odpady zaplanować jeszcze na etapie projektu kuchni. W małym pomieszczeniu najlepiej sprawdzają się meble na wymiar, dopasowane do jego metrażu i kształtu. Wnętrze szafek również możemy zagospodarować według własnych potrzeb, wybierając odpowiednie systemy. Zestaw koszy wkomponuje się więc w meble kuchenne, umieszczając je np. pod zlewozmywakiem. W szafce znajdzie się specjalny stelaż metalowy z 3 lub 4 plastikowymi pojemnikami, które łatwo wyjmiemy i włożymy.

Nic na siłę, czyli mniejsze pojemniki też się sprawdzą

Im większy kosz na odpady, tym większa wygoda. Czy na pewno? Opróżniamy wtedy pojemniki rzadziej, ale niekiedy związane jest to z nieprzyjemnym zapachem w kuchni. Do kosza wyrzucamy przecież resztki jedzenia oraz opakowania po produktach spożywczych. Okazuje się więc, że małe pojemniki mają więcej zalet, niż nam się wcześniej wydawało. Wymuszają na nas częstsze wyrzucanie śmieci. Dostosuj ich wielkość do możliwości swojej kuchni. Zamiast jednego dużego pojemnika, potrzebujesz kilku mniejszych.

Brak miejsca w szafkach?

Nie zawsze ilość miejsca do przechowywania jest na tyle duża, że możesz sobie pozwolić na wygospodarowanie jednej całej na odpady. W takiej sytuacji wyeksponuj kosze, ustawiając je na podłodze lub zawieszając na ścianie. Szczególnie ten drugi sposób pozwoli Ci zaoszczędzić miejsca i zachować porządek w kuchni. Kosze muszą wizualnie pasować do aranżacji pomieszczenia. W niektórych sprawdzą się klasyczne czarne pojemniki o matowym wykończeniu, w innych zaokrąglone kosze ze złotymi akcentami. Ciekawą alternatywą dla typowych pojemników są drewniane skrzynki, metalowe duże misy oraz wiklinowe kosze.

Segregacja nie stanowi dla nas dzisiaj już większego problemu, dla wielu jest już to nawyk. Niezależnie od metrażu kuchni muszą znaleźć się w niej pojemniki na odpady, najlepiej odpowiednio oznaczone zgodnie z ich przeznaczeniem. Możesz ukryć je w zabudowie kuchennej lub wyeksponować jako dekorację. Dostosuj ich wielkość do metrażu pomieszczenia, małe również mogą być praktyczne i funkcjonalne.

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj