Kiedy pandemia nas nie oszczędza? Kredyt hipoteczny, a utrata pracy

Wiele rodzin planując budowę bądź zakup domu jednorodzinnego musi decydować się na zaciągnięcie kredytu. Uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej nie jest trudne – wystarczy mieć tzw. zdolność kredytową. Niestety, nieco trudniej sytuacja wygląda w późniejszym czasie, tj. w momencie, gdy trzeba spłacać zobowiązanie. Właśnie z takim problemem spotkało się wiele rodzin w dobie panującej pandemii. Zwolnienia z pracy i obniżenia pensji sprawiły, że regulowanie kolejnych rat wiąże się z ogromnym stresem i jeszcze większą niepewnością. Jak sobie radzić w tak trudnej sytuacji?

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego

Zawarcie umowy kredytu hipotecznego wiąże się również z koniecznością zawarcia umowy ubezpieczenia spłaty kredytu. Jej celem jest zabezpieczenie kredytobiorcy oraz jego bliskich przed negatywnymi konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń. Zaliczyć do nich można nie tylko śmierć, ale też trwałe inwalidztwo czy właśnie utratę pracy. W takiej sytuacji to ubezpieczyciel pokrywa spłatę kredytu w całości bądź w określonej części. Czy z tego rozwiązania mogą skorzystać osoby, które utraciły pracę w czasie pandemii?

Analizując warunki ubezpieczeń umów kredytowych, można zauważyć, że nie obejmują one sytuacji epidemicznych. Oznacza to, iż nie będzie można skorzystać z ubezpieczenia spłaty kredytu. Dotyczy to również sytuacji, w której kredytobiorca zostanie zwolniony przez pracodawcę. Dokładne warunki uzyskania wsparcia w tym zakresie znajdują się w OWU – ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Skoro w dobie koronawirusa ubezpieczenie kredytu nie jest pomocne, warto sprawdzić rozwiązania zaproponowane przez banki, ale też instytucje rządowe. Na jakie wsparcie mogą liczyć kredytobiorcy, którzy w czasie pandemii utracili pracę? Sprawdź poniżej.

Sprawdź rozwiązania oferowane przez banki

W obecnej sytuacji pandemii koronawirusa wywołanej COVID-19, Związek Banków Polskich zarekomendował bankom zapewnienie swoim klientom dodatkowego wsparcia. Do głównych rozwiązań zaliczyć można m.in. odroczenie spłaty kolejnych rat, zwane potocznie wakacjami kredytowymi. W zależności od instytucji okres odroczenia płatności może wynieść od 3 do 6 miesięcy. Należy pamiętać o tym, że rozwiązanie to nie wymaga uiszczania płatności bieżących, jednakże zostaną one doliczone do przyszłych rat, bądź też zostanie wydłużony okres kredytowania o czas udzielonych wakacji od kredytu.

W ramach wspomnianych form pomocy znalazło się także obniżenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, które doprowadzają do obniżenia oprocentowania kredytów, a w konsekwencji wysokości raty. Już w marcu 2020 roku podstawowa stopa spadła o 50 punktów bazowych, co dla Polaków oznacza ulgę na przeciętnym poziomie 70-80 zł.

Jeśli wspomniane dwie formy pomocy okażą się niewystarczające, kredytobiorcy mogą skorzystać z pomocy funduszu wsparcia kredytobiorców. Zakłada on udzielenie kredytobiorcy pożyczki na spłatę kredytu hipotecznego. Rozwiązanie to rzeczywiście jest pomocne, gdyż oferowane wsparcie jest nieoprocentowane, a prawidłowo spłacane będzie mogło ulec częściowemu umorzeniu.

Wspomniane mechanizmy z całą pewnością pomogą osobom znajdującym się w trudnej sytuacji, poradzić sobie z przejściowymi problemami. Jeśli jednak nie wiesz, jak poradzić sobie z problemami finansowym w dobie COVID-19, skorzystaj z pomocy doradców finansowych. Dodatkowo pamiętaj, by śledzić aktualną sytuację na rynku – zmiany i nowe formy wsparcia mogą pojawić się w każdej chwili.

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj