Zakup mieszkania a koronawirus. Co z formalnościami?

Rynek nieruchomości zdecydowanie wkracza w nową rzeczywistość. Pandemia i nieoczekiwany atak wirusa spowodowały, że osoby chętne na zakup nowego mieszkania muszą zmierzyć się z wciąż wprowadzanymi zmianami. Dużą ilość formalności, które były załatwiane w urzędach i kancelariach, zdecydowano się przenieść do Internetu. Jak więc w erze koronawirusa wygląda zakup mieszkania? Jest łatwiej czy trudniej?

Wybór mieszkania

Nie jest to najlepszy czas na spotkania. Prezentacja nieruchomości jednak do tej pory tego wymagała. Kiedy pojawiły się obostrzenia i zakazy, wielu deweloperów zdecydowało się na wsparcie online. Rozmowy odbywają się drogą mailową, a niekiedy też przez inne komunikatory, również z wideo. W ten sposób dostarczane są też klientowi oferty zgodne z jego oczekiwaniami i wymaganiami. Istnieje też możliwość obejrzenia wybranego mieszkania online. To pewnego rodzaju wirtualny spacer, który pozwala kupcom zobaczyć, jak wygląda wnętrze nieruchomości bez wychodzenia z domu.

Przepływ niezbędnych dokumentów

Podczas zakupu mieszkania konieczne jest dopełnienie wszelkich formalności, związanych z dostarczeniem dokumentów do urzędów i banków. Jak wiadomo, większość z nich nie funkcjonuje teraz stacjonarnie. Umożliwiono jednak załatwianie wielu spraw drogą elektroniczną. Dotyczy to zarówno deweloperów, pośredników mieszkaniowych, jak też samych zainteresowanych zakupem. Nie jest więc wymagane bezpośrednie stawiennictwo w urzędzie. Dokumenty można dostarczyć mailowo, wysyłając je tradycyjnym listem lub też przez stronę właściwego urzędu.

Ostatni etap zakupu

Kiedy już zdecydujemy się na zakup mieszkania, zostaną dopełnione wszystkie wstępne formalności, konieczne jest podpisanie aktu notarialnego. Odbywa się to w kancelarii notarialnej. Nie wszyscy notariusze zdecydowali się pozostać do dyspozycji swoich klientów. Wielu postanowiło zamknąć kancelarię z obawy przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. W przypadku tych działających normalnie, zostały skrócone godziny otwarcia, a także wdrożono restrykcyjne zasady zachowania higieny. Możliwe jest więc podpisanie aktu notarialnego w czasie pandemii, jednak niekoniecznie w kancelarii, w której wcześniej planowaliśmy.

Ze względu na ograniczenia zarówno w kwestii pracy oraz kontaktów międzyludzkich, jak też przepływu towarów na rynku międzynarodowych, niektóre inwestycje powstaną z opóźnieniem. Dla wielu oznacza to możliwość wprowadzenia się do swojego nowego M później, niż wcześniej byli oni zapewniani. Deweloper jest zobowiązany o poinformowaniu Cię o tym fakcie. Ty z kolei, jeżeli już spłacasz kredyt, możesz skorzystać z opcji wakacji kredytowych na okres 3-6 miesięcy.

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj