Czy w 2020 roku zapłacisz więcej podatku od nieruchomości? My już wiemy!

Wraz z początkiem każdego roku możemy się spodziewać podwyżek zarówno w sklepach, jak też w podatkach. Od 1 stycznia 2020 wzrosły także stawki podatku od nieruchomości. Czy każdy właściciel nieruchomości jest jednak zobowiązany do opłacania podatku? Przedstawiamy aktualne stawki oraz zasady, na jakich płacony jest podatek.

Ile wynosi aktualnie podatek od nieruchomości?

Wysokość podatku jest uzależniona nie tylko od metrażu nieruchomości, ale też od jej przeznaczenia, a także rodzaju. Podatek płacimy też od gruntu i wraz z nowym rokiem wzrósł on o 1 grosz za 1 m2. Jeżeli dotyczy on prowadzenia działalności, to jest to kwota 0,95 zł od 1 m2. Z kolei przy gruntach niezabudowanych, które są objęte obszarem rewitalizacji, kwota ta wynosi 3,15 zł od 1 m2.

Za podatek od mieszkania właściciele zapłacą w 2020 roku 0,81 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej. Zdecydowanie droższy jest on w przypadku nieruchomości przeznaczonych na działalność gospodarczą, dotyczy to też wydzielonej w tym celu części  w mieszkaniu. Kwota podatku wynosi w takich sytuacjach 23,90 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej. Wszystkie wymienione kwoty podatku od nieruchomości są stawkami maksymalnymi. Stawki są ustalane przez każdą gminę indywidualnie, zatem różnią się w zależności od regionu Polski, stąd często znaczące różnice. Może się też okazać, że nie we wszystkich gminach doszło do wzrostu stawek lub zmiany są minimalne.

Obowiązek płacenia podatku od nieruchomości

Podatek od nieruchomości płacą osoby fizyczne. Jest on wtedy dzielony na 4 raty, które należy wpłacać w terminach do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada. Oczywiście dotyczy to czasu trwania obowiązku podatkowego. Inaczej terminy wyglądają w przypadku osób prawnych i jednostek organizacyjnych. Są oni zobowiązani do płacenia podatku za poszczególne miesiące do 15. dnia każdego miesiąca. Wyjątek stanowi miesiąc styczeń, kiedy czas ten jest wydłużony do 31 stycznia. Obowiązek odprowadzania podatku od nieruchomości mają wszyscy właściciele nieruchomości. Zwolnieni z tego obowiązku są jedynie właściciele gruntów rolnych, gruntów pod wodami płynącymi, gruntów zajętych na pasy drogowe i nieruchomości zajętych przez jednostki samorządu terytorialnego.

We Wrocławiu stawki podatku od nieruchomości 2020 roku wzrosły nieznacznie, utrzymują się na podobnym poziomie jak w roku ubiegłym. Za budynki mieszkalne opłata wynosi 80 gr za 1 m2, z kolei za budynki z przeznaczeniem do prowadzenia działalności gospodarczej 23,89 zł za 1 m2.

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj