Wskok w nowy rok. Kredyt hipoteczny 2020. Co się zmieni?

Ceny mieszkań są coraz wyższe, jednak liczba kredytobiorców nie maleje. Wciąż zapotrzebowanie na mieszkania jest duże i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym roku miało się to zmienić. Zdecydowana większość własne M kupuje na kredyt. Czy również w tej kwestii nie będzie większych zmian? Jak wynika z prognoz, o kredyt w 2020 może być ciężej, szczególnie przy niskim wkładzie własnym.

Kredyty coraz droższe

Banki sukcesywnie podwyższają swoje marże, jest tak już od pond 7 miesięcy. Dotyczy to kredytobiorców z niskim, mniejszym niż 20% wkładem własnym. W listopadzie wzrosła do 2,48%, to aż o 0,16% więcej niż miało to miejsce w kwietniu. Dlaczego tak się dzieje? Banki zabezpieczają się na wypadek trudności, jakie mogą mieć ze spłatą kredytobiorcy, gdyby nastąpiło spowolnienie gospodarcze. To może oznaczać, że w kolejnych miesiącach marża będzie stale rosła.

Rekordowe niskie stopy procentowe?

Marża wzrasta, jednak stopy procentowe wciąż pozostają na niskim poziomie, co na pewno jest dużą zachętą dla potencjalnych kredytobiorców. Istnieje ryzyko podwyższenia stóp procentowych w 2020 roku, jednak będzie to niewielki wzrost. Nie można jednak jednoznacznie stwierdzić, ile będą wynosiły w najbliższych miesiącach. Pojawiły się nawet prognozy, że stopy procentowe mogą się obniżyć. Jest to klasyczny zabieg przy spowolnieniu gospodarczym.

Wciąż możliwe 10% wkładu własnego

Potencjalni kredytobiorcy z końcem roku zawsze obawiają się podniesienie limitu wkładu własnego, który przez kilka lat sukcesywnie wzrastał. Nastąpiło jednak jego zahamowanie, a banki same mogą ustalać wymaganą wysokość wkładu własnego, która jednak nie może być niższa niż 10%. Jednocześnie jednak przy takim wkładzie własnym, wymagana jest niekiedy od kredytobiorców wyższa marża lub konieczność wykupienia dodatkowych produktów finansowych. Są takie banki, które udzielają kredytów tylko przy minimalnym 20% wkładzie własnym. W 2020 wciąż będzie można otrzymać wsparcie, mając tylko 10% wartości nieruchomości.

Większy wkład własny to lepsze warunki kredytowe

To również się ulegnie zmianie w nadchodzącym roku. Mając wkład własny minimum 20%, możemy liczyć na lepsze warunki kredytowania. Marża dla takiego kredytu jest aż ok. 0,50 p.p. mniejsza niż dla kredytu z 10% wkładem własnym. Dlatego też niektórzy zwlekają z zakupem własnego M w celu zgromadzenia większej kwoty pieniędzy.

Zmiany w 2020 nie będą duże, co na pewno cieszy tych, którzy planują zakup własnego mieszkania. Życzymy więc powodzenia!

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj