CZEGO NIE MOŻE ZABRAKNĄĆ W SYMULACJI KREDYTU HIPOTECZNEGO?

Doradca kredytowy jest po to, aby Ci pomóc, przedstawić najlepsze opcje kredytów oraz ułatwić Ci otrzymanie kredytu i pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego. Zanim jednak wniosek zostanie złożony, powinieneś poznać wszystkie najważniejsze warunki, jakie proponują konkretne banki. To pozwoli Ci porównać kilka ofert i z pomocą doradcy wybrać te najkorzystniejsze dla Ciebie. Od doradcy powinieneś więc otrzymać symulacje kredytu hipotecznego. To tabela, z której możesz dowiedzieć się bardzo dużo, jeżeli jest oczywiście dobrze wykonana, a Ty wiesz, na co zwrócić szczególną uwagę. 

Podstawowe dane kredytu hipotecznego

Każda symulacja kredytu hipotecznego zawiera wysokość raty kredytowej. Klienta to właśnie ona interesuje najbardziej, chce on wiedzieć, ile co miesiąc będzie musiał wpłacić na rzecz banku. Trzeba wiedzieć, że raty mogą być równe lub malejące, taka informacja również powinna znaleźć się w symulacji. Ponadto nie może w niej zabraknąć kwoty kredytu. To dla niej została ona przygotowana i to na jej postawie wyliczona została wysokość raty kredytowej. Ważne jest jednak, że do kredytu doliczane są prowizje oraz inne opłaty, co powoduje, że kwota ta jest wyższa, niż ta, której potrzebujesz na zakup nieruchomości. Bank nalicza raty od faktycznej kwoty kredytu, czyli już po doliczeniu wszystkich dodatkowych opłat.

Wśród podstawowych danych w symulacji kredytu hipotecznego znajdziemy też okres kredytowania, czyli czas, przez jaki będziesz spłacał kredyt. To Ty decydujesz, jak długo ma on trwać. Czasami jednak zdarza się, że bank uzna inaczej i wydłuży lub skróci ten okres. Całość powinna zostać spłacona do 70-80 roku życia, jest to zależne od warunków ustalonych indywidualnie przez każdy bank.

Koszty, o których należy wiedzieć

W symulacji kredytu hipotecznego powinny znaleźć się też wszystkie koszty, które będziesz musiał ponieść z tytułu jego przyznania. To marża banku, wysokość stopy bazowej, dotyczy to WIBOR, LIBOR lub Euribor. Stopa bazowa jest co jakiś czas aktualizowana przez banki. Może się okazać, że jeżeli znamy tylko oprocentowanie bez jego składowych, bank złoży nam propozycję korzystniejszej dla nas marży. Warto wiedzieć, że w większości przypadków banki bazują zwykle na 3-miesięcznym Wiborze, niektóre na 6-miesięcznym.

Symulacja kredytu hipotecznego zawiera też koszt ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, jeżeli oczywiście niski wkład jest. Dotyczy to wszystkich przypadków, w których klient dysponuje tylko 10-procentowym wkładem własnym. Nie wszyscy mają też świadomość, że do momentu wpisania hipoteki do ksiąg wieczystych, będą musieli płacić dodatkowo ubezpieczenie pomostowe. To powoduje, że rata kredytowa wzrasta o kilkaset złotych. Informacja o tym również powinna pojawić się w symulacji.

Ponadto warto zwrócić uwagę na to, czy w ramach kredytu w danym banku nie jest konieczne założenie konta lub zakupu ubezpieczenia na życie, czyli czy nie trzeba spełnić dodatkowych warunków.

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj