Powierzchnią użytkową mieszkania nazywamy łączny metraż wszystkich pomieszczeń. Jej obliczenie jest jednak uregulowane aż trzema ustawami – ustawą o podatkach i opłatach lokalnych, o podatku od spadków i darowizn i o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy. Jak więc zmierzyć powierzchnię użytkową mieszkania kupowanego od dewelopera? Czym się kierować i na co zwrócić uwagę?
Zanim sam dokonasz pomiaru powierzchni użytkowanej kupowanego nowego mieszkania, sprawdź, jaka metoda została wykorzystana przez inwestora. Taka informacja powinna znaleźć się w umowie. Mógł on zdecydować się na pomiar na wysokości 1 metra w stanie surowym lub już po wykończeniu ścian na wysokości podłogi, wliczając w powierzchnię użytkową balkon, taras lub loggie.
Jak dokonać pomiaru powierzchni użytkowej?
Potrzebować będziesz kilku akcesoriów i sprzętów, zapewne niektóre z nich masz w domu. To skalibrowana miarka laserowa, rzut mieszkania, powykonawczy pomiar mieszkania oraz kartka, długopis lub ołówek. Przyjmujemy, że pomiar powierzchni użytkowej wykonywany jest zgodnie z normą ISO 9836 na poziomie podłogi, po wcześniejszym już otynkowaniu ścian. Mierzymy kolejne ściany, przykładając laserową miarkę przy podłodze i zapisujemy wyniki na kartce. Najlepiej jest od razu, na podstawie wyników wyliczać powierzchnię poszczególnych pomieszczeń. W powierzchnię użytkową wlicza się również ścianki działowe, które w razie potrzeby czy chęci możemy rozebrać. Kiedy już mamy pomiary wszystkich pomieszczeń wraz ze ściankami działowymi, dodajemy je do siebie, otrzymując wynik powierzchni użytkowej mieszkania.
A co ze skosami?
Problem może pojawić się w mieszkaniach, w których znajdują się skosy, czyli w lokalach na ostatnich piętach budynku. Pomiar powierzchni użytkowej mieszkania wykonuje się wtedy w nieco inny sposób i jest on bardziej skomplikowany. Trzeba zmierzyć pomieszczenia na 3 wysokościach. Jeżeli powierzchnia mieszkania ma wysokość 220 cm, liczymy ją w 100%. Powierzchnię pod skosami, które wahają się między 220 cm a 140 cm, możemy doliczyć do ogólnej powierzchni w połowie, czyli w 50%. Jeżeli powierzchnia pod skosem ma mniej niż 140 cm wysokości, to nie wliczamy jej w ogóle w powierzchnię użytkową mieszkania.
Dokonałeś pomiaru, ale Twój wynik nie zgadza się z przedstawionym projektem? Zdarzają się takie przypadki. Warto wtedy raz jeszcze dokonać pomiaru powierzchni użytkowej mieszkania, a jeżeli również tym razem jest różnica, skontaktuj się z deweloperem w celu wyjaśnienia tych niezgodności. W takich okolicznościach deweloper ma obowiązek powtórzyć pomiar i przedstawić Ci wyniki. Jeżeli są braki w centymetrach, musi zwrócić Ci pieniądze.