CROSS SELLING A KREDYT HIPOTECZNY. SPOSÓB NA TAŃSZE FINANSOWANIE?

Sprzedaż łączona, czyli cross selling, z założenia ma maksymalizować zyski sprzedawcy i obniżać ogólny koszt kredytu. Decydując się na kredyt hipoteczny, możesz otrzymać od banku propozycję standardowej oferty kredytowej lub kredytu w sprzedaży wiązanej z innymi produktami oferowanymi przez bank. Która opcja wydaje się korzystniejsza, a która tak naprawdę nią jest?

Z cross sellingiem spotykamy się na co dzień, przez niektórych jest to oferta postrzegana jako chwyt marketingowy. Kupujesz abonament na telewizję, a Internet otrzymujesz za 50% taniej. W kawiarni zamawiasz kawę, a ciastko możesz otrzymać w promocyjnej cenie. W takich przypadkach wielu klientów mówi TAK. Płacą więcej, ale zyskują dodatkowy benefit. Czy warto postępować w ten sam sposób przy kredycie hipotecznym?

O co w tym wszystkim chodzi?

Cross selling oznacza połączenie kilku produktów. Powinno to przynieść korzyści obu stronom transakcji – kredytobiorcy i kredytodawcy. Można więc potraktować to jako ofertę pakietową. Sprzedający otrzymuje wyższa zapłatę, ale musi jednocześnie zaproponować dodatkowe udogodnienia kupującemu. Przy kredycie hipotecznym najczęściej są to karta kredytowa, ubezpieczenie na życie, konto osobiste czy też produkt inwestycyjny.

Co jest zatem Twoją korzyścią, skoro musisz liczyć się z dodatkowymi opłatami? Cross selling umożliwia wynegocjowanie lepszych warunków kredytowych. Przykładowo może być to niższa, a nawet zerowa prowizja za przyznanie kredytu. Często stosuje się też niższą marżę. Im marża jest niższa, tym całkowity koszt kredytu również jest korzystniejszy dla klienta.

Przemyślana decyzja

Klienci w bardzo różny sposób analizują symulacje kredytowe, porównujące standardowy kredyt hipoteczny i łączony z innymi produktami. Dla niektórych dodatkowe produkty są atrakcyjnymi benefitami, dla innych natomiast oznaczają jedynie dodatkowe zobowiązania. Ci drudzy nie zwracają jednak uwagi, w jaki sposób zmieniają się warunki kredytowe, a to stanowi kluczowy aspekt przy podejmowaniu ostatecznej decyzji.

Zanim jednak zdecydujesz się na jedną z opcji, zastanów się, czy potrzebujesz proponowanego produktu. Cross selling będzie Ci się opłacał, jeżeli naprawdę będziesz odczuwał korzyść z dodatkowego benefitu i będziesz z niego korzystał, np. z konta osobistego. Banki stawiają jednak pewne wymagania. Możesz spodziewać się, że będziesz zmuszony wykonywać konkretnych comiesięcznych wpłat na dane konto bądź też dokonywać określoną liczbę transakcji.

Nie można być jednak negatywnie nastawionym do oferowanych produktów dodatkowych. Może się okazać, iż po przeanalizowaniu wszystkich aspektów, warunki kredytowe będą wyraźnie korzystniejsze. Aby jednak dokonać dobrego wyboru, skorzystaj z pomocy doradcy finansowego, który porówna oferty kredytowe, wyjaśni wszelkie wątpliwości i pomoże wybrać tę najlepszą dla Ciebie.

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj