UMOWA DEWELOPERSKA POD LUPĄ. ZWRÓĆ UWAGĘ NA TE TERMINY!

Kupujesz mieszkanie od dewelopera. Zapewne wiesz, że współpraca jest wieloetapowa oraz musisz dopełnić kilka formalności, zanim przekroczysz próg swojego nowego M. Aby mieć wszystko pod kontrolą, powinieneś wiedzieć, jakie są najważniejsze terminy i czego one dotyczą. Zakończenie budowy nie jest równoznaczne z możliwością odbioru mieszkania, natomiast umowa przedwstępna nie oznacza jeszcze, że wybrany lokal jest Twój. Zaglądamy więc do „kalendarza deweloperskiego”.

Mieszkanie w budowie

Dzisiaj mieszkania kupujemy bardzo często, jeszcze zanim powstanie budynek, niekiedy nawet przed rozpoczęciem budowy. Na tym etapie podpisujesz umowę rezerwacyjną, w której znajdziesz informacje o terminie uzyskania pozwolenia na budowę, rozpoczęcia budowy (dowiesz się, kiedy właściwie budynek zacznie być budowany), okresie rezerwacji (warunkuje on czas, jaki masz na podpisanie umowy deweloperskiej) oraz opłatach wraz z terminami, które musisz wnieść, w tym opłacie rezerwacyjnej.

Umowa deweloperska u notariusza

Umowa deweloperska musi mieć już formę aktu notarialnego, a więc jest podpisywana w obecności notariusza. Podpisując umowę, zwróć uwagę, czy znajdują się w niej wszystkie ważne terminy. Interesuje Cię termin zamknięcia stanu surowego budynku, po którym możesz odwiedzić teren budowy. Termin zakończenia prac budowlanych nie jest jednoznaczny z koniecznością przekazania Ci przed dewelopera kluczy. Musi on jeszcze uzyskać stosowne pozwolenie na użytkowanie budynku. To kolejne dwie ważne dla Ciebie daty. Musisz mieć też świadomość, że zanim jeszcze zamieszkasz w mieszkaniu masz obowiązek regularnych wpłat na rzecz dewelopera. W umowie powinien znaleźć się harmonogram, który wyraźnie wskazuje na terminy wpłat kolejnych transz za mieszkanie.

Data, która zapewne interesować Cię będzie najbardziej, to termin przekazania mieszkania. To tego dnia odbierasz klucze i możesz rozpocząć prace wykończeniowe. Twojej uwadze nie może jednak umknąć termin zawarcia umowy przyrzeczonej. Jest to umowa warunkująca przeniesienie własności, a zatem od momentu jej podpisania oficjalnie jesteś właścicielem mieszkania. Kiedy już podpiszesz ten dokument, musisz jeszcze zgłosić się do Wydziału Podatków i Opłat Urzędy Miejskiego z związku z naliczeniem podatku od nieruchomość (Twój czas to 14 dni od momentu podpisania umowy przyrzeczonej).

Wydaje Ci się, że to dużo formalności? Tak naprawdę podczas podpisywania poszczególnych umów oraz rozmów z deweloperem masz prawo pytać o wszystko, co jest dla Ciebie niezrozumiałe. Ponadto, czytając umowę, wszystkie te terminy naturalnie zapadną Ci w pamięci.

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj