CIERPLIWOŚĆ POPŁACA! JAK DŁUGO MUSISZ CZEKAĆ NA KREDYT HIPOTECZNY?

Podjąłeś decyzję o zakupie własnego mieszkania? Świetnie! Pierwszy etap do pozyskania kredytu hipotecznego masz już za sobą, przed Tobą jeszcze kilka, które nie trwają wcale tak krótko, jak wydaje się osobom ubiegającym się o kredyt po raz pierwszy. Ile właściwie potrwa Twoja droga do zamieszkania w nowym M?

Konsultacja z doradcą kredytowym

Możesz oczywiście samodzielnie zająć się poszukiwaniem mieszkania i najlepszej dla siebie oferty kredytowej, jednak pomoc doradcy kredytowego pozwoli Ci osiągnąć cel znacznie szybciej. Jego usługa nic nie kosztuje, a na pewno pozwoli Ci uniknąć ewentualnych błędnych decyzji przy wyborze oferty kredytowej. Specjalista zaproponuje najlepsze dla Ciebie rozwiązanie, co może potrwać do 7 dni.

Szukanie mieszkania i analiza wybranej oferty

Trudno jednoznacznie określić, ile będzie trwało poszukiwanie mieszkania. Czasami w jeden dzień trafia się prawdziwa perełka, innym razem trzeba na nią czekać nawet kilka tygodni czy miesięcy. Ważne, abyś miał sprecyzowane oczekiwania – musisz wiedzieć, czego szukasz. Kiedy już zainteresuje Cię konkretne mieszkanie, sprawdź je koniecznie pod kątem prawnym. Będziesz do tego potrzebować odpowiednich dokumentów. Doradca kredytowy pomoże Ci również na tym etapie. Niektórzy znajdują mieszkanie w jeden dzień czy dwa, inni zaś szukają go miesiącami.

Rezerwacja, umowa przedwstępna lub deweloperska

Zarówno przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego, jak i pierwotnego, wymagane jest podpisanie umowy, która jest zabezpieczeniem dla obu stron. Umowę trzeba stworzyć, ustalić wspólnie warunki, przeanalizować zgodność, a ostatecznie ją podpisać. Cały proces trwa średnio ok. 7 dni.

Wniosek kredytowy i jego analiza

Po wybraniu konkretnych ofert kredytowych należy złożyć odpowiednie wnioski do banków. Zostaniesz poproszony przez swojego doradcę o dostarczenie kompletu dokumentów. Będą to m.in. wyciągi bankowe, PIT-y oraz zaświadczenie o zarobkach. Następnie doradca zajmie się złożeniem wniosku do kredytodawców. Banki mają 21 dni na przeanalizowanie go i wydanie decyzji. Jeżeli więc proces ten przebiegnie bez komplikacji, złożenie wniosku i jego analiza potrwa od miesiąca do dwóch miesięcy. Zdarza się, że opinia zostaje wystawiona przez bank już po kilku dniach.

Decyzja kredytowa i podpisanie umowy

Wydana decyzja nie warunkuje jednak możliwości wglądu do umowy kredytowej. Wcześniej trzeba jeszcze dopełnić ostatnich formalności, takich jak uzupełnienie dokumentacji i podpisów. Dopiero wtedy możesz otrzymać umowę, którą koniecznie powinieneś przeanalizować z doradcą. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, nie obawiaj się zadawania pytań. Musisz być bowiem pewien swojej decyzji. Jesteś zdecydowany? Możesz więc podpisać umowę kredytową. Ten etap zajmuje maksymalnie 2 miesiące, ale w większości przypadków trwa kilka dni.

Wypłata kredytu

Podpisałeś umowę i czekasz na wypłatę kredytu? Zajmuje to około tygodnia, czasami ten czas wydłuża się, ponieważ może się okazać, że konieczne będzie dopełnienie dodatkowych formalności.

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj