WIOSENNE GRILLOWANIE NA BALKONIE – CZY TO LEGALNE?

Zimą tęsknicie za zapachem aromatycznej karkówki oraz świeżych warzyw z grilla? Polacy to mistrzowie grillowania! Nie możemy sobie odmówić kolejnej porcji smacznego mięska podczas weekendowych spotkań z przyjaciółmi. Ucztę możemy urządzić nie tylko na działce, lecz także w ogrodzie albo na podwórku, czyli wtedy, kiedy mieszkamy w domu jednorodzinnym. Czy w takim razie osoby mieszkające w bloku muszą zapomnieć o wiosennym i letnim grillowaniu, czy może wolno im rozpalić ogień na balkonie?

Zgodnie z prawem

Aby uniknąć nieprzyjemności związanych z grillowaniem na balkonie w bloku czy apartamentowcu, najlepiej przyjrzeć się bliżej obowiązującym przepisom. Co ciekawe, nie znajdziemy w nich informacji o zakazie ani pozwoleniu grillowania na balkonie. Wydawałoby się zatem, że możemy to robić. Czy na pewno?

Wspólnoty mieszkaniowe jednak skutecznie radzą sobie z tym problemem, tworząc regulaminy, w których, zgodnie z artykułem 16 Ustawy o własności lokali (Dz.U. 1994 Nr 85 poz. 388), dotyczącym zakłócania spokoju, możliwe jest wystąpienie na drogę sądową w celu zażądania sprzedaży lokalu od właściciela, który nie stosował się do regulaminu wspólnoty. Ponadto istnieje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 roku (Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719), poświęcone ochronie przeciwpożarowej. Analizując jego treść, dowiadujemy się, że tradycyjny grill węglowy stwarza zagrożenie pożarowe, a rozpalanie ognia w miejscach, gdzie mógłby on spowodować zapalenie się materiałów palnych, jest zabronione. Dodatkowo na balkonie nie wolno przechowywać ani używać materiałów mogących wywołać pożar, m.in. podpałek do grilla. Osoba, która nie stosuje się do tych przepisów, narażona jest na karę grzywny, ewentualnie naganę, a w niektórych przypadkach nawet pozbawienie wolności.

Bezpieczne, legalne i smaczne grillowanie na balkonie

Nie ma w przepisach jasnych i bezpośrednio wskazujących na zakaz grillowania na balkonie informacji. To luka prawna, którą niektórzy wykorzystują. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że takie osoby będą musiały poddać się karze grzywny lub pozbawienia wolności, dlatego nie warto ryzykować. Ponadto nie jest to mile widziane przez sąsiadów, a mimo wszystko lepiej pozostać z nimi w dobrych stosunkach.

Jeżeli nie możesz się oprzeć ochocie na grillowe przysmaki, skorzystaj w mieszkaniu z grilla elektrycznego. Po odpowiednim doprawieniu potrawy są łudząco podobne w smaku do tych, które przygotowujemy na grillu węglowym, a może nawet jeszcze lepsze. Grill elektryczny nie wytwarza dymu, a wysoka temperatura powstaje z wykorzystaniem energii elektrycznej. Przygotuj więc w ten sposób ulubioną potrawę w swojej kuchni, a następnie zaserwuj ją na balkonie.

Smacznego i bezpiecznego grillowania!

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj