PODANO DO STOŁU! CZY WIESZ JUŻ, JAKI STÓŁ DO JADALNI WYBRAĆ?

Jadalnia jest wyjątkowym pomieszczeniem w mieszkaniu, ponieważ to tutaj najczęściej spotyka się cała rodzina, by zasiąść do wspólnej kolacji bądź też świętować ważne rodzinne wydarzenia. To również tutaj przyjmujesz swoich przyjaciół, z którymi przy kawie lub lampce wina spędzasz sobotni wieczór. W centrum jadalni zawsze stoi stół, to on decyduje o funkcjonalności tego pomieszczenia. Przy jego wyborze pojawia się jednak wiele dylematów oraz pytań, nierzadko zwlekamy z podjęciem ostatecznej decyzji.

Kluczowym wyznacznikiem podczas zakupu powinna być wielkość Twojej jadalni. Stół musi się nie tylko w niej zmieścić, ale też zapewnić domownikom i gościom wygodę i komfort. Potrzebuje on wolnej przestrzeni wokół, aby można było swobodnie przy nim siedzieć. Jeżeli masz dużą rodzinę, nie możesz sobie pozwolić na to, aby dla kogoś zabrakło miejsca. Problem pojawia się jednak, kiedy jadalnia jest zbyt mała. Jak więc wybrać stół do jadalni, aby było to miejsce funkcjonalne?

Jak duży powinien być stół do jadalni?

Najczęściej popełniane błędy? Stół za mały lub za duży, znaleźć złoty środek nie jest łatwo. Jego wielkość zależy od metrażu jadalni oraz od liczby członków rodziny. Musisz również uwzględnić, jak często i jak dużo przyjmujesz gości. Każda osoba zasiadająca przy stole musi mieć dla siebie ok. 60 cm szerokości i 40 cm przed sobą. Osoby które siedzą naprzeciwko siebie nie mogą być zbyt oddalone, ale też musi być między nimi ok. 25 cm wolnej przestrzeni, aby można było swobodnie ustawić na stole potrawy. W małej jadalni stół możesz ustawić przy ścianie. Jeżeli jest naprawdę w wersji mini, wybierz stół rozkładany. Na co dzień będziesz miał niewielki stolik idealny do zjedzenie śniadania, natomiast podczas rodzinnych spotkać większy stół, który pomieści wszystkich Twoich bliskich. W dużej jadalni możesz sobie pozwolić na ustawienie stołu na środku.

Stół do jadalni w odpowiednim kształcie

Najbardziej praktyczny jest stół prostokątny. To bezpieczna opcja, która sprawdzi się w każdym wnętrzu. Świetnie prezentuje się we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym, rustykalnym i nowoczesnym. Może on pomieścić w zależności od wielkości nawet do kilkunastu osób. Jeżeli nie jesteś fanem dużych imprez, a zależy Ci na małym stole dla maksymalnie 4-osobowej rodziny, wybierz stół kwadratowy. Okrągły stół nadaje wnętrzu lekkości, ale możesz go ustawić tylko na środku pomieszczenia. Tylko w tym miejscu będzie wyglądać dobrze i spełni swoją praktyczną funkcję.

Ze szkła, drewna czy może kamienia?

Stół musi pasować do aranżacji wnętrza, dlatego nie mniej ważny od jego wielkości i kształtu jest materiał, z jakiego został wykonany. Szklany stół fantastycznie prezentuje się w mocno nowoczesnych stylizacjach, jest też łatwy w pielęgnacji. Drewno z kolei najlepiej sprawdzi się we wnętrzach rustykalnych, klasycznych oraz skandynawskich. Stół z laminowanym blatem jest bardzo praktyczny, odporny na wszelkie zabrudzenia. Jeżeli Twoja jadalnia jest duża, możesz zdecydować się na blat kamienny, który jest masywny, ciężki, lecz bardzo elegancki.

Tylko 3 cechy musisz uwzględnić przy wyborze stołu do jadalni. Teraz już będzie łatwiej!

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj