ILE TAK NAPRAWDĘ KOSZTUJE MIESZKANIE? KOSZTY, O KTÓRYCH POWINIENEŚ WIEDZIEĆ

Zakup mieszkania na kredyt to dla większości jedyna opcja zamieszkania we własnych czterech kątach. Pojawia się jednak pytanie – ile mnie to mnie kosztować? Wiele osób nie ma świadomości, że oprócz wkładu własnego muszą posiadać jeszcze pewną sumą pieniędzy, która będzie potrzebna na opłaty związane z zakupem nieruchomości. Warto wiedzieć o nich wcześniej, aby nie dać się zaskoczyć dodatkowym kosztom.

Pieniądze dla notariusza

Niezależnie od tego, czy kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego, musisz liczyć się z kosztami notarialnymi. Przy zakupie nieruchomości konieczne jest zawarcie umowy w formie aktu notarialnego. Musisz zapłacić taksę notarialną, ale też obowiązują koszty sądowe, w tym m.in. wynikającego z wpisu do księgi wieczystej, jest to ok. 200 zł i wpisem do hipoteki, co również kosztuje ok. 200 zł.

Kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego

Jeżeli zdecydowałeś się na zakup mieszkania używanego, zobowiązany jesteś do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Jego wysokość to 2% wartości rynkowej nieruchomości. Jest on obliczany i odprowadzany przez notariusza. Może się jednak okazać, że Urząd Skarbowy w ciągu 5 kolejnych lat uzna, że wartość nieruchomości jest wyższa niż cena sprzedaży. Ma on wtedy prawo obciążyć Cię opłatą w wysokości 2% różnicy.

Kupujesz mieszkanie z rynku pierwotnego

Wybrałeś mieszkanie nowe i kupujesz je od dewelopera. Nie obowiązuje Cię wtedy podatek od czynności cywilnoprawnych, ponieważ deweloper opodatkowuje sprzedaż  podatkiem VAT. W przypadku nieruchomości o powierzchni do 150 m2 wynosi on 8%, przy większej 23%.

Bank też musi zarobić

Kupujesz mieszkanie na kredyt. Musisz wiedzieć, iż w niektórych przypadkach bank wymaga od swoich klientów prowizję 1-2% wartości całego kredytu. Jeżeli w ofercie jest informacja, że prowizja wynosi 0%, może to dla Ciebie oznaczać dodatkowe wymagania np. zakup w banku ubezpieczenia na życie.

Wynagrodzenie dla biura nieruchomości

Jeżeli w transakcji pośredniczy biuro nieruchomości, to oznacza, że na kosztach zakupu mieszkania, kosztach notarialnych i sądowych nie koniec. Biuro zazwyczaj wymaga wynagrodzenia 2-3% wartości mieszkania. Współpraca z nim przynosi jednak dużo korzyści, ponieważ zwalnia Cię ono z obowiązku dopełnienia wielu formalności związanych z zakupem.

W budżecie na zakup mieszkania musisz zatem uwzględnić koszty nie tylko dla dewelopera lub właściciela mieszkania oraz ewentualnie wkładu własnego. Dodatkowe koszty wynoszą od 3% nawet do 8% wartości mieszkania. Planuj więc wydatki rozsądnie.

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj