W JAKI SPOSÓB WYBRAĆ BLAT DO KUCHNI?

Kuchnia jest sercem domu, to tutaj zaczynamy dzień dobrą kawą i kończymy kolacją. Gotowanie wymaga aranżacji przestrzeni zgodnie z zasadami ergonomii. Etap przygotowań potraw rozpoczynamy zawsze na blacie, który musi być odporny na wysokie temperatury, wilgoć, zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Oczywiście powinien też dobrze się prezentować i pasować do frontów zabudowy kuchenne. Jaki blat spełni więc wszystkie te wymagania?

Drewniany blat kuchenny

Do niedawna unikaliśmy drewna w kuchni i łazience ze względu na jego dużą podatność na wilgoć. Dzisiaj jednak możemy je spotkać w tych pomieszczeniach częściej, również wykonuje się z niego blaty kuchenne. Nadają wnętrzu ciepła, a także świetnie prezentują się w aranżacjach rustykalnych i klasycznych, wymagają jednak impregnacji. Trzeba o niego dbać, aby nie pojawiły się na nim trwałe uszkodzenia. Nie jest to materiał szczególnie odporny na wysoką temperaturę i wilgoć, jednak przy regularnej konserwacji na pewno sprawdzi się w roli pomocnika kuchennego.

Blat kuchenny laminowany

To jedna z najtańszych opcji i tym samym najczęściej wybieranych. Blaty laminowane wykonane są z płyty wiórowej, cechują się wielowarstwową konstrukcją. Występują w szerokiej palecie kolorów i wzorów, mogą imitować kamień i drewno. Nie są jednak odporne na zalania oraz zarysowania, podczas gotowania trzeba uważać, aby ich nie uszkodzić.

Blat z naturalnego kamienia

Kamień bardzo wyraźnie zaznacza się w trendach wnętrzarskich. Spotkamy go na ścianach, frontach szafek, podłodze, oprawach oświetleniowych i stołach. Bardzo dobrze czuje się również w kuchni. Kamienny blat jest niezwykle odporny na zarysowania, zalania i wysokie temperatury. Nadaje wnętrzu elegancji, dlatego bardzo dobrze prezentuje się w kuchniach nowoczesnych i urządzonych w stylu glamour. Jego jedyna wada to wysoka cena.

Blat z płytek ceramicznych

To kolejny wariant blatu kuchennego o bardzo dobrych właściwościach, dzięki którym jest on odporny na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Składa się z płyty wiórowej i warstwy wierzchniej wykonanej z płytek ceramicznych. Dzięki niezwykle bogatej ofercie wzorów i struktur płytek blat może być bardzo efektownym i tym samym oryginalnym elementem wyposażenia wnętrza. Fugi mogą się z płytkami kontrastować lub być w podobnym kolorze, tworząc bardziej jednolitą płaszczyznę. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni.

Blat do kuchni powinien mieć głębokość 60 cm, jednak można spotkać projekty, które przewidują inną opcję. Ważna jest też ich grubość, zwykle wynosi ona 2,8- 4 cm. Im są grubsze, tym bardziej wytrzymałe, ale również cięższe i trudniej jest je zamontować.

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj