ZAKUPOWE DYLEMATY: WYBIERAMY DRZWI WEJŚCIOWE

Drzwi wejściowe mają wpływ na estetykę budynku, ale również  na wysokość rachunków za ogrzewanie. Muszą być bezpieczne, funkcjonalne i pasować do stylistyki domu i jego wnętrza. Często płacimy za nie więcej niż przewidywał nasz budżet. Czy warto kupić drzwi wejściowe droższe czy może nie jest to inwestycja warta swojej ceny? Na pewno dobrze jest poświęcić im dużo uwagi.

Z dobrego materiału

Drzwi wejściowe wykonuje się najczęściej z drewna, stali, aluminium i PCW.  Nie tylko różnią się stylistyką, ale również parametrami technicznymi i ceną. Drzwi drewniane są jedne z droższych, ich rama i ościeżnica wykonana jest z klejonego drewna, a skrzydło z płyty wiórowej, HDF lub sklejki. Są bardzo ciepłe, ich współczynnik przenikania ciepła wynosić może nawet U = 0,7-0,8 W/(m 2 .K). Drzwi wejściowe z PCW również zapewniają komfort cieplny, jednak ich współczynnik U jest najczęściej nieco wyższy, na poziomie 1-1,3 W/(m 2 .K). Zapłacimy za nie mniej, można je z łatwością dopasować do stolarki okiennej oraz bramy garażowej. Drzwi wejściowe wykonane ze stali mają współczynnik przenikania ciepłą ok. 1,3-1,5 W/(m 2 .K), nie zapewniają więc wystarczająco dobrej ochrony przed wymianą powietrza z otoczeniem. Można jednak spotkać stalowe drzwi pasywne o współczynniku U = 0,8 W/(m 2 .K). Najdroższe są drzwi aluminiowe, które składają się z ramy i ościeżnicy wykonanych z aluminium i skrzydła z włókna szklanego lub PCW. Najwyższej jakości modele mają współczynnik U równy 0,47 W/(m 2 .K). Coraz mniej kojarzą się z budynkami użyteczności publicznej, ponieważ występują w szerokiej palecie wzorów i kolorów.

Ciche, ciepłe i szczelne

To podstawowe cechy dobrych drzwi wejściowych. Oczywiście powinny być jeszcze trwałe, wytrzymałe na uszkodzenia i odporne na wpływ czynników zewnętrznych. Ich współczynnik przenikania ciepła nie może być wyższy niż 1,5 W/(m 2 .K). W 2021 roku w życie wejdą jednak nowe przepisy, nakazujące montaż drzwi ze współczynnikiem U równym lub niższym niż 1,3 W/(m 2 .K). Nowoczesne drzwi wejściowe charakteryzują się budową warstwową, wewnątrz znajduje się materiał termoizolacyjny – pianka poliuretanowa, styropian lub wełna mineralna. Zwróć również uwagę na klasę wodoszczelności, powinna być ona przynajmniej 3-4. Grube drzwi nie tylko chronią przed utratą ciepła, ale też są bardzo ciche, co przekłada się na komfort mieszkańców.

W celu bezpieczeństwa wybierz drzwi antywłamaniowe, które ochronią Cię przed nieproszonymi gośćmi. Dlatego dobrym wyborem będą drzwi pełne o klasie antywłamaniowej 3 lub 4. Oczywiście muszą pasować do aranżacji wnętrza i stylu architektonicznego budynku. Projektanci zadbali jednak o to, aby wysokiej jakości towarzyszył modny design.

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj