KUPUJEMY MIESZKANIE ZA GOTÓWKĘ

W Twoim życiu nastała chwila, kiedy zdecydowałeś się na zakup mieszkania. To dla Ciebie ważny i przełomowy moment, który sprawi, iż  wreszcie zamieszkasz na swoim. Udało Ci się odłożyć całość kwoty potrzebnej na zakup własnego M, więc należysz do zaledwie kilkuprocentowej społeczności, która nie korzysta z pomocy banku i nie finansuje nowego mieszkania z kredytu. Czy jest coś, co powinieneś wiedzieć, kupując mieszkanie za gotówkę?

Nie pożyczasz pieniędzy w banku, zatem  nie musisz czekać na jego decyzję, co znacznie przyśpiesza wszelkie formalności związane z zakupem mieszkania. Wydajesz jednorazowo większą sumę pieniędzy, zyskujesz comiesięczny komfort, nie masz zobowiązania finansowego względem pożyczkodawcy i nie musisz spłacać comiesięcznych rat kredytowych.

Nie tylko kwota mieszkania

Musisz wiedzieć o tym, że kupując mieszkanie, zapłacisz więcej niż tylko jest ono warte. Trzeba doliczyć do ostatecznej kwoty jeszcze inne dodatkowe wydatki. Należą do nich: wynagrodzenie dla notariusza, ewentualnie zakup garażu lub miejsca postojowego, wykończenie mieszkania u dewelopera, koszty transportu mebli i urządzenia własnego M. W praktyce decydując na 3-pokojowe mieszkanie, oprócz ceny mieszkania zapłacisz jeszcze ok. 3,5 tys. opłaty notarialnej, do 60 tys. za wykończenie mieszkania, 20-30 tys. zł za garaż oraz nawet do 100 tys. zł za urządzenie mieszkania.

Są osoby, które wybierają opcję zakupu mieszkania bez pożyczania, jednak decydują się na kredyt na jego wykończenie oraz urządzenie. To również jedno z dobrych rozwiązań, jeżeli chcesz mieć na własność większe mieszkanie.

Krok po kroku

Bardzo często podpisanie umowy przedwstępnej w przypadku zakupu mieszkania za gotówkę nie jest konieczne, inaczej niż przy zakupie na kredyt. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy decydujesz się na lokal na nieoddanym jeszcze przez dewelopera osiedlu. Musisz wówczas  podpisać umowę deweloperską i wpłacić zadatek. Umowa zakupu mieszkania musi mieć formę aktu notarialnego, a więc przygotuj się na wizytę u notariusza. Po podpisaniu umowy z deweloperem pieniądze przelewasz w walucie polskiej na wskazane konto. Niekiedy obie strony uzgadniają inną formę płatności. Wszystko powinno być jednak zawarte w umowie, którą należy dokładnie przeczytać i stosować się do wytycznych i terminów w niej zawartych.

Zakup mieszkania na kredyt wiąże Cię z bankiem na 20-30 lat. Każdego miesiąca masz obowiązek wpłaty na wskazany adres konkretnej kwoty raty kredytowej wraz z oprocentowaniem. W wielu przypadkach mocno zostaje obciążony domowy budżet, jednak nie wszyscy mogą sobie pozwolić na raki przywilej jak zakup mieszkania za gotówkę. A Ty należysz do tych szczęśliwców?

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj