UMOWA DEWELOPERSKA – CZYM JEST NIEDOZWOLONA KLAUZULA?

Przepisy prawne to często zagadka nie do rozwikłania dla przeciętnego człowieka. Nic nie wyjaśniają, przekazują stosunkowo niewiele informacji, a język, jakim zostały spisane jest nam bliżej nieznany. Pojawiają się problemy, które nierzadko kosztują nas czas i większe pieniądze. Czy mogą wystąpić też przy zawieraniu umowy z deweloperem? Mogą i zdarzają się często.

Czy wiesz, czym jest niedozwolona klauzula? Jeżeli przed Tobą zakup domu bądź mieszkania od dewelopera, to warto dowiedzieć się na ten temat więcej. Prawo wskazuje, że konsumenta nie wiążą zapisy, które nie zostały z nim uzgodnione indywidualnie. Biura mają gotowe schematy umów, na które klient może się zgodzić, ale nie musi. Kiedy klauzulę można więc nazwać niedozwoloną? W tym momencie pojawia się wspomniany wcześniej problem, ponieważ jak informują zapisy, o niedozwolonej klauzuli mówimy, kiedy nieindywidualne zapisy nie są zgodne z dobrymi obyczajami oraz naruszają interesy konsumenta. Zapis ten można jednak interpretować na wiele sposobów.

Niedozwolone zapisy

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował rejestr niedozwolonych klauzuli, których jest obecnie ponad 7000! Niektóre z nich były obecne w umowach deweloperskich. Jakie są to zapisy? W ponad 300 niedozwolonych klauzulach z umów deweloperskich znalazły się m.in. informacje o możliwości automatycznego przedłużenia umowy, samodzielnym odbiorze mieszkania, możliwości zerwania umowy przez jedną ze stron bez konieczności podania przyczyny a także możliwość zmiany warunków umowy wraz z brakiem możliwości odstąpienia od niej konsumenta.

Nie bez powodu tak wiele  mówi się o czytaniu wszelkich umów, które podpisujemy. Zanim podpiszesz, przeczytaj, a jeżeli masz wątpliwości, to po prostu zapytaj.

W razie wątpliwości…

Jeżeli któryś z zapisów Cię niepokoi lub wzbudza Twoje podejrzenia, nie decyduj się od razu na podpisanie umowy. Możesz poprosić konsultanta o wyjaśnienie, a w przypadku gdy znajduje się w nich niedozwolony zapis, zażądać zmiany warunków umowy. Co więcej,  masz prawo zgłosić się do rzecznika praw konsumenta, możesz także powiadomić UOKiK, a nawet wnieść pozew do sądu.

A co jeżeli już podpisałeś umowę, w której znalazła się niedozwolona klauzula? Jak możemy przeczytać w Art. 3851 §1 Kodeksu Cywilnego, nie musimy się do niej stosować. Warto wnieść pozew do sądu, zanim jeszcze uczyni do deweloper. Wygrany przez Ciebie proces oznacza dla dewelopera karę finansową.

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj