6 POMYSŁÓW NA WKŁAD WŁASNY

Pożyczka u rodziny

Wsparcie najbliższych jest najbezpieczniejszym i najpewniejszym rozwiązaniem, oczywiście jeżeli rodzina może Ci pomóc finansowo. Środki takie powinny być w formie darowizny pieniężnej. Pamiętaj jednak, że jest ona objęta podatkiem od spadku i darowizny, należy ją zgłosić do US.

Obligacje i papiery wartościowe

Niektóre banki akceptują zastaw na obligacjach skarbowych i innych papierach wartościowych. W tym przypadku nie zawsze możemy jednak liczyć na przychylność banku. Jeżeli instrumenty finansowe są szczególnie ryzykowne, za wkład własny uznać można 50-60% ich wartości.

Inna nieruchomość

To możliwość, z której mogą skorzystać osoby posiadające już inną nieruchomość. Może ona posłużyć jako zabezpieczenie kredytu. W niektórych przypadkach oznacza to całkowita rezygnację z konieczności wniesienia wkładu własnego. Zabezpieczeniem może być też hipoteka innej osoby, np. rodzica. Wówczas jednak musi ona przystąpić wraz z Tobą do kredytu.

Programy rządowe

Z programu „Mieszkanie dla Młodych” już nie skorzystasz, ale nie oznacza to, że nie masz innych możliwości proponowanych przez rząd. Już z początkiem 2019 roku najprawdopodobniej w życie wdrożony zostanie  program rządowy „Indywidualne Konta Mieszkaniowe”. Brak jest jednak szczegółów, które wyjaśniałyby, jak ma on funkcjonować i kto będzie mógł z niego skorzystać.

Środki odłożone na emeryturę

Nie wszystkie, ale niektóre banki akceptują jako część wkładu własnego pieniądze odkładane na emeryturę w ramach IKE oraz IKZE. To forma zabezpieczenia, nie musisz wypłacać środków, jak również ich nie tracisz. Bank zabezpiecza się na zgromadzonych środkach do określonej kwoty pieniędzy.

Świnka skarbonka

A może w ostatnich latach udało Ci się zebrać większą sumę pieniędzy, którą planowałeś przeznaczyć na wymarzone wakacje lub inne atrakcje? Zakup mieszkania to dobry moment na wartościowanie swoich priorytetów. Własne mieszkanie to inwestycja na długie lata, a nawet na całe życie. Spełnienie marzeń o spokojnym własnym kącie. Może warto odłożyć podróż na późniejszy czas? Jeżeli do tej pory udało Ci się zebrać większą sumę pieniędzy, na pewno przez kolejne lata nie będzie to dużo trudniejsze.

 

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj