UPAŁ W MIESZKANIU. JAK SOBIE Z NIM RADZIĆ?

Lato w tym roku wyjątkowo nas rozpieszcza, jednak duże upały potrafią być też bardzo uciążliwe, szczególnie kiedy wkradają się do domu i nie pozwalają na odpoczynek, relaks i spokojny sen. Wentylator i klimatyzacja to nie jedyne sposoby, którymi możesz ochłodzić swoje mieszkanie. Co jeszcze możesz zrobić, aby pokonać upał i skutecznie schronić się przed nim w swoim mieszkaniu?

Rolety zewnętrzne ograniczające dostęp promieni słonecznych

Ich popularność jest coraz większa, zastępują tradycyjne rozwiązania – wewnętrzne rolety oraz żaluzje. Dlaczego są od nich lepsze? Przede wszystkim zapobiegają nagrzewaniu się szyby i tym samym ograniczają dostęp ciepła do pomieszczenia. Wykonane są najczęściej z aluminium z wypełnieniem z pianki poliuretanowej, poprawę komfortu odczujesz również zimą, kiedy chłód nie będzie przenikał do wnętrza budynku. Sterować nimi możesz ręcznie lub z wykorzystaniem systemu radiowego za pomocą pilota lub przełącznika klawiszowego.

Folia okienna na zewnątrz lub wewnątrz

Zdecydowanie lepiej naklejać ją na szybę po stronie zewnętrznej, w związku z czym podobnie jak rolety zewnętrzne będzie chroniła przed nagrzewaniem się szyby i odbijała znacznie więcej promieni słonecznych. Folia okienna na całej swojej powierzchni posiada cienką warstwę metaliczną odbijającą promienie podczerwone. Jej przezroczystość może być bardzo różna. Im jest ona większa, tym koszt zakupu będzie wyższy, jednak jakość znacznie lepsza.

Wietrzenie na przestrzał

Stary i sprawdzony sposób, który stosowali już nasi przodkowie niemający dostępu do takich udogodnień, jak klimatyzacja i wentylatory. Wietrzenie pomieszczeń latem to konieczność, ale trzeba robić we właściwy sposób, w przeciwnym razie tylko zaprosimy do środka gorące powietrze. Jeżeli masz taką możliwość, otwórz okna po przeciwnych stronach mieszkania, powstanie tzw. przeciąg, na skutek cyrkulacji nastąpi wymiana powietrza na świeże. Nigdy nie wietrzymy mieszkania w ciągu dnia, kiedy temperatury na zewnątrz osiągają ekstremalnie wysokie wartości. Nie rób tego też zaraz po zachodzie słońca, ponieważ mury budynku są wtedy mocno nagrzane. Wietrzymy mieszkanie w nocy, wczesnym rankiem możesz to zrobić również od strony wschodniej.

Pokonać upały nie jest łatwo, często próbujemy wiele sposobów, jednak żaden nie obniża temperatury w mieszkaniu na tyle, aby można było poczuć przyjemny chłód. Któż z nas nie lubi lata, słońca i ciepła? W domu jednak nie są to goście mile widziani, chyba że właśnie mamy zimę.

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj