5 ZAGROŻEŃ ZAKUPU MIESZKANIA Z DRUGIEJ RĘKI

Mieszkania z rynku wtórnego wciąż stanowią atrakcyjną ofertę dla potencjalny nabywców, pomimo że powstaje coraz więcej mieszkań deweloperskich, które cieszą się ogromną popularnością. Nieruchomość, która nie jest już nowa i przeszła przez inne ręce, wymaga jednak dokładnego sprawdzenia. Może się okazać, że atrakcyjna oferta skrywa wiele tajemnic.

Osoba sprzedająca, a właściciel mieszkania

Spotykając się ze sprzedawcą mieszkania, z którym następnie podpiszesz umowę sprzedaży, zawsze pamiętaj o jego weryfikacji. Czy jest to osoba upoważniona do sprzedaży i czy jest właścicielem nieruchomości. Możesz to sprawdzić w akcie notarialnym i aktualnym odpisie z księgi wieczystej. Jeżeli znasz odpowiedni numer, bez problemy uzyskasz takie informacje online.

Zadłużone mieszkanie

Nikt nie chce zaczynać nowego życia w miejscu z długami. Nierzadko jednak słyszymy, że ktoś kupił zadłużone mieszkanie, o czym wcześniej nie został poinformowany. Takie informacje również możesz znaleźć w księdze wieczystej, gdzie zawarte są wszystkie dane dotyczące obciążenia hipoteki. Poproś ponadto właściciela o przedstawienie dokumentu ze spółdzielni lub wspólnoty, który potwierdzi, że nie ma żadnych zaległości z opłatami czynszu.

Nieoczekiwane koszty dodatkowe

Mieszkanie z drugiej ręki może mieć 2 lata, ale równie dobrze 10 lat. W drugim przypadku mogą Cię spotkać niemiłe niespodzianki, np. konieczność modernizacji instalacji elektrycznej i wodnej. Osoby decydujące się na lokal z rynku wtórnego często chcą pozostawić sprzęty AGD, które były użytkowane przed poprzedniego właściciela. Mogą wyglądać na w pełni sprawne, jednak warto to sprawdzić.

Stan mieszkania

Istnieje wiele technik ukrycia wad czy mankamentów. Pierwsze dobre wrażenie może okazać się bardzo złudne. Kupując mieszkanie, pamiętaj, aby sprawdzić jego stan bardzo dokładnie. Czy okna są szczelne, w pokojach jest dobra jakość powietrza i nie ma wilgoci, spod prysznica czy wanny nie wycieka woda, a w kuchni instalacja gazowa jest w dobrym stanie.

Zakup mieszkania z lokatorem

Wyobraź sobie sytuację, że podpisujesz umowę sprzedaży i mieszkanie jest już Twoje, po czym okazuje się, że może w nim mieszkać mimo to inna osoba. Oznacza to, że nieruchomość jest obciążona służebnością osobistą, a taki lokator ma prawo mieszkać w mieszkaniu do chwili śmierci. To kolejna informacja, na którą powinieneś zwrócić uwagę, zapoznając się z księgą wieczystą.

Mieszkanie z rynku wtórnego może wydawać się atrakcyjną ofertą, i zdarza się, że właśnie tak jest. Za każdym razem jednak konieczne jest jego dokładne sprawdzenie. Może warto zastanowić się nad mieszkaniem nowym i uniknąć niechcianych problemów?

 

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj