ZAKUP MIESZKANIA PRZY ROZDZIELNOŚCI MAJĄTKOWEJ

Kodeks rodzinny i opiekuńczy zakłada, że po wstąpieniu w związek małżeński małżonkowie podlegają ustawie o wspólności majątkowej – wszystko, co posiadają, jest wspólne. Inaczej wygląda sytuacja w momencie, kiedy zdecydują się oni na rozdzielność majątkową, czyli podpisanie intercyzy. Jest to zjawisko występujące stosunkowo rzadko, jednak się zdarza, a jednym z podstawowych pytań jest, jak wygląda zakup mieszkania przy rozdzielności majątkowej.

Moje, Twoje czy nasze? Czym jest rozdzielność majątkowa?

Małżonkowie w dowolnym momencie, zarówno przed zawarciem związku małżeńskiego, jak również w trakcie jego trwania, mogą podpisać intercyzę, czyli dokument zmieniający zasady ustawowej wspólności majątkowej. Istnieje kilka możliwości podziału majątku, w tym ograniczenie wspólności majątkowej, jej rozszerzenie, a także całkowita rozdzielność majątkowa. W tym ostatnim przypadku wspólny majątek nie istnieje, każdy z małżonków dysponuje majątkiem osobistym.

Dlaczego niektórzy decydują się na rozdzielność majątkową? Przede wszystkim, aby zapewnić rodzinie ochronę na wypadek, gdyby jedno z małżonków podjęło decyzję biznesową związaną z bardzo negatywnymi dla rodziny konsekwencjami. Jednak trzeba mieć na uwadze, że w przypadku rozdzielności majątkowej inaczej wygląda zakup mieszkania.

Mamy rozdzielność majątkową i kupujemy mieszkanie

Zapewne zapytacie, czy możecie wziąć kredyt hipoteczny? To jedna z większych i najczęściej pojawiających się wątpliwości. Odpowiadamy – możecie! Pomimo, że każde z Was zarządza własnym rachunkiem, to kredy hipoteczny możecie wziąć razem, składając oświadczenie w banku o nabyciu nieruchomości jako współwłasności. Co należy wtedy zrobić? Określacie proporcje, czyli dzielicie mieszkanie zgodnie z ustaleniami, w jakiej części należy ono do jednego i drugiego małżonka, jesteście współkredytobiorcami. Obecnie kredyt można wziąć przecież z rodzicami, rodzeństwem, a nawet osobą niespokrewnioną. Zawsze jednak możecie powrócić do wspólności majątkowej. To dobre rozwiązanie, jeżeli jeden z małżonków nie ma zdolności kredytowej. Wspólny majątek to większa szansa na zdolność.

Pozostaje jeszcze kwestia spadkowa. Jeżeli jest rozdzielność majątkowa i nie został ustalony podział, majątek, który jest dziedziczony, jest majątkiem małżonka, a spadek nie jest dobrem wspólnym.

Chcąc kupić mieszkanie na kredyt, macie więc dwie opcje – wziąć kredyt jako współkredytobiorcy lub powrócić do wspólności majątkowej. To ważna decyzja, ponieważ od niej zależy, w jakiej części i czy w ogólne mieszkanie jest moje, Twoje czy nasze.

 

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj