ZDOLNOŚĆ KREDYTOWA POD ZNAKIEM ZAPYTANIA

Planujesz zmianę mieszkania na dom jednorodzinny? A może zdecydowałeś się usamodzielnić i kupić swoje pierwsze własne M? W wielu przypadkach niezbędny okazuje się kredyt hipoteczny, bez którego większości Polakom trudno jest sfinansować zakup nieruchomości. Bank zanim przyzna Ci kredyt, musi poznać Twoją sytuację finansową. Są czynniki, które niekorzystnie wpływają na Twoją zdolność kredytową.

Umowa cywilnoprawna – akceptowana, ale będzie trudniej

Banki udzielają kredytów hipotecznych klientom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę oraz umowy o dzieło. Wciąż jednak na lepsze warunki mogą liczyć osoby mające stabilną sytuację i umowę o pracę. Nie każdy bank przyzna kredyt przy umowie cywilnoprawnej, ale też nie wszystkie odmówią.

Comiesięczne wydatki – im mniejsze, tym lepiej

Bank podczas analizy Twojej zdolności kredytowej, będzie uwzględniał comiesięczne zobowiązania, zarobki i wydatki. Duże znaczenie mają koszty utrzymania gospodarstwa domowego, na co wpływ ma również wielkość rodziny. Przykładowo koszt utrzymania 4-osobowej rodziny to ok. 4000 złotych miesięcznie. Dla banku to niezwykle cenne dane.

Im jesteś starszy, tym krótszy okres kredytowania

Na kredyt hipoteczny decydują się nie tylko ludzie młodzi, którzy dopiero się usamodzielniają. Im jednak kredytobiorca jest starszy, tym okres kredytowania będzie krótszy, a to może oznaczać, że miesięczna rata będzie przekraczała Twoją zdolność spłaty i otrzymasz kredyt na niższą kwotę, niż planowałeś.

Własna firma i jej zobowiązania

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą otrzymać kredyt hipoteczny, jednak muszą liczyć się z tym, iż bank będzie analizował sytuację finansową firmy. Jeżeli posiadasz kredyty firmowe, to może mieć to wpływ na decyzję banku o przyznaniu kredytu, jak również przyczynić się do obniżenia zdolności kredytowej.

Wieloskładnikowe wynagrodzenie

Co miesiąc na Twoje konto wpływa satysfakcjonujące Cię wynagrodzenie, pozwalające na wzięcie kredytu hipotecznego. Problem polega jednak na tym, iż częściowo jest to stałą podstawa, a inne składniki wynagrodzenia to prowizje, premie i nadgodziny. Dla niektórych banków liczyć się będzie tylko podstawa, dla innych całość wynagrodzenia po udokumentowaniu dochodów z ostatnich 3 czy 6 miesięcy.

Sytuacja każdego klienta rozpatrywana jest indywidualnie z uwzględnieniem wielu czynników. Bank musi mieć pewność, że będziesz w stanie wywiązać się ze swoich comiesięcznych zobowiązań kredytowych, a także odpowiednio się zabezpieczyć, dlatego bardzo dokładnie analizuje sytuację finansową, zarówno Twoją, jak też każdego innego klienta.

 

 

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj