PRACA ZA GRANICĄ, A KREDYT HIPOTECZNY W POLSCE

Praca za granicą to dla wielu Polaków niewątpliwa szansa na lepsze życie i możliwość zapewnienia swoim najbliższych bezpieczeństwa i stabilności. Prawie dwa miliony naszych rodaków przebywa obecnie łącznie w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Holandii. Pracując za granicą, nie każdy planuje pozostać tam na dłużej, wielu ma jeden cel – zakup mieszkania w Polsce.

Zarabiają niekiedy więcej, ale w obcej walucie, pracując dla zagranicznego pracodawcy. Czy mają szansę na kredyt hipoteczny w Polsce?

W jakiej walucie kredyt hipoteczny?

Osoby pracujące za granicą mogą liczyć na kredyt hipoteczny w Polsce. Istnieje jednak pewne ograniczenie – polskie banki mogą udzielać kredytów tylko w walucie, w której klient zarabia. Zarabiając w euro, kredyt możemy otrzymać w euro, jeżeli nasz stały dochód jest w dolarach, to również kredyt może być przyznany tylko w dolarach. Ważne jest jednak, aby sprawdzić, czy bank udziela kredytu w konkretnej walucie.

Ograniczona oferta kredytów hipotecznych w obcej walucie w niektórych przypadkach zamyka drogę Polakom do zakupu własnego M. Najwięcej banków zdecydowało się na kredyty w euro. Znacznie mniej instytucji proponuje kredyty w dolarach amerykańskich i funtach brytyjskich. W przypadku np. koron duńskich nie otrzymamy w Polsce kredytu.

Po powrocie do kraju oczywiście istnieje możliwość przewalutowania kredytu na złotówki, jeżeli podejmujemy pracę w naszym kraju i zarabiamy w złotówkach. Banki jednak przy takich zmianach pobierają prowizję, a zatem trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami.

Czy masz szansę?

Pracujesz za granicą i zarabiasz w obcej walucie? Planujesz zakup mieszkania lub domu w ramach kredytu hipotecznego? Aby go otrzymać, musisz spełnić kilka warunków:

  • Banki w przypadku kredytu hipotecznego w obcej walucie wymagają umowy o pracę
  • Nieruchomość, którą planujesz kupić, musi znajdować się na terenie Polski
  • Oferty banków mogą się bardzo różnić, a kredytodawca ma prawo do większych wymagań niż przy kredycie hipotecznym w złotówka, np. maksymalny okres kredytowania może wynosić 20 lat, a wkład własny 30%
  • Musisz posiadać wszystkie wymagane dokumenty, jak umowa o pracę, deklaracja podatkowa z ostatniego roku, wyciąg z rachunku bankowego, na który wpływa Twoje wynagrodzenie, pozwolenie na pracę i stały pobyt za granicą (wymagane tylko w wyjątkowych sytuacjach) oraz udokumentowana historia kredytowa.

Praca za granicą nie wyklucza Cię z grona osób, którym przysługuje prawo do kredytu hipotecznego. Są jednak pewne wymagania i ograniczenia, które warto znać, zanim podejmiesz ostateczną decyzję.

 

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj