ŻYCIE NA KREDYT… Z RODZICAMI

Kiedy młody człowiek wkracza w dorosłość, czekają na niego przeciwności, które bardzo często uniemożliwiają mu realizację swoich planów. Każdy z nas marzy o własnym mieszkaniu, jednak nie każdy może to marzenie zrealizować na tym etapie swojego życia, które uważa za najlepszy do tego moment. Krótki staż pracy, brak zatrudnienia na umowę o pracę i niewystarczająco wysokie zarobki to czynniki, które zamykają młodym ludziom drogę do zakupy mieszkania na kredyt. Rozwiązaniem problemu może być zaciągnięcie zobowiązania z… rodzicami. Czy jednak warto?

Na korzyści i na szkodę dziecka

Współkredytobiorca to dla wielu młodych ludzi jedyna opcja, pozwalająca im uzyskać kredyt hipoteczny. Stabilna sytuacja życiowa rodziców zwiększa szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Konieczne jest jednak, aby posiadali oni dobrą historię kredytową i stałe źródło dochodów. Banki udzielają kredytu nie tylko w przypadku przyłączenia do niego dwóch rodziców, ale też, kiedy współkredytobiorcą jest tylko jeden z rodziców. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, kiedy matka i ojciec nie mają wspólności majątkowej.

Zdarza się jednak, iż rodzic może bardziej zaszkodzić, niż pomóc swojemu dziecku. Zła historia kredytowa, inne zobowiązania finansowe, starszy wiek i dochody, które nie są akceptowane przez bank utrudniają, a w wielu przypadkach uniemożliwiają zaciągnięcie wspólnego kredytu.

Ograniczenia wiekowe

Banki stosują górne ograniczenia wiekowe dla kredytobiorców, najczęściej jest to wiek 70 lat. Im rodzice są młodsi, tym większa szansa na uzyskanie kredytu, jak też na lepsze warunki współpracy. Wiek rodzica ma wpływ na okres kredytowania, który u osób starszych może wynosić maksymalnie 10-15 lat. To przekłada się na wysokość raty kredytowej, im okres kredytowania jest krótszy, tym rata wyższa. Może to oznaczać, że kredyt pomimo że pozwoli Ci zrealizować Twoje plany mieszkaniowe, to będzie dla Ciebie zbyt dużym comiesięcznym obciążeniem.

Kiedy kredyt hipoteczny z rodzicem to dobry pomysł?

Z tej możliwości skorzystać mogą młodzi ludzie, których rodzice są w wieku nieprzekraczającym 50. roku życia. To oni są w najbardziej komfortowej sytuacji i mogą otrzymać od banku atrakcyjną ofertę, jeżeli oczywiście rodzice spełniają wszystkie wymagania dotyczące stabilności zatrudnienia i posiadają zdolność kredytową. Jest także możliwość odłączenia rodziców od umowy kredytowej w trakcie jej trwania. To wymaga złożenia odpowiedniego wniosku, natomiast bank podejmuje ostateczną decyzję po ponownej weryfikacji Twojej zdolności kredytowej.

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj