MDM W 2018 ROKU. JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA ZDOBYCIE DOFINANSOWANIA?

Młodzi wciąż mają szansę na dofinasowanie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Wydawało się, iż w 2018 roku nie będzie już możliwości skorzystania ze wsparcia przy zakupie mieszkania. Od stycznia jednak można składać wnioski. Warto jednak zrobić to jak najszybciej, ponieważ jak co roku są limity i odpowiednia pula pieniędzy.

To już ostatnia szansa

2 stycznia 2018 roku to dla młodych ludzi dzień, który może okazać się kluczowy dla ich przyszłości. Mogą oni składać wnioski o dopłatę w programie MDM. Do „rozdania” jest ostatnie 381 mln zł, a zatem na wsparcie może liczyć ok. 15-16 tys. kredytobiorców. Nie będzie już kolejnej szansy, kolejną propozycją pomocy od rządu jest program Mieszkanie Plus, który jednak nie jest przeznaczony dla osób planujących zakup prywatnej nieruchomości i cechuje się innymi warunkami.

Limity cenowe MDM na I kwartał 2018 roku

Wybór nieruchomości nie może być przypadkowy. Lokal musi spełniać limity cenowe ustalone dla poszczególnych województw. Są one podobne do tych, które obowiązywały w roku ubiegłym, dostrzec można tylko niewielkie zmiany. Warto się jednak z nimi zapoznać w celu ustalenia, czy mieszkanie spełnia wszystkie wymagania.

MDM krok po kroku

Aby mieć szanse na dofinansowanie w ramach projektu, trzeba spełniać określone wymagania.

 • Nie możesz mieć więcej niż 35 lat, wyjątek stanowią rodziny z trójką dzieci
 • Nie możesz być, jak również nie mogłeś być w przeszłości, właścicielem lokalu mieszkalnego

Wymagania zostały ustalone także w odniesieniu do samego mieszkania. Otóż:

 • Są limity cenowe (patrz tabela wyżej).
 • Powierzchnia użytkowa mieszkania nie może przekraczać 75 m², a domu jednorodzinnego 100 m² – dotyczy osób bez dzieci lub rodzin z jednym lub dwójką dzieci.
 • Powierzchnia użytkowa mieszkania nie może przekroczyć 85 m², a domu jednorodzinnego 110 m² – dotyczy osób wychowujących troje lub więcej dzieci.

Dofinansowanie z programu MDM jest niczym innym jak dopłatą do wkładu własnego. Kwota ta może pokryć 10-20% wkładu własnego wymaganego przez bank. W takiej sytuacji nie trzeba mieć własnych pieniędzy. Wysokość dopłaty może być jednak różna, podobnie jak zdolność kredytowa.

W jak sposób wyliczyć wysokość dopłaty? Posłużmy się prostym wzorem:

Dopłata = Pow. mieszkania [m2]    x      wskaźnik[zł]     x     10, 15, 20 lub 30%

10% – osoby samotne i małżeństwa bezdzietne

15% – osoby i małżeństwa, które wychowują na najmniej 1 dziecko

20% – osoby i małżeństwa, które wychowują 2 dzieci

30%  – osoby i małżeństwa, które wychowują przynajmniej 3 dzieci

Procedury związane z dofinansowaniem można było rozpocząć już w grudniu, dlatego chcąc otrzymać wsparcie, nie należy zbyt długo czekać.

Skontaktuj się z nami

  Która z inwestycji Cię interesuje?

  Porozmawiajmy

  W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj