KTO NAJCZĘŚCIEJ KUPUJE MIESZKANIA NA RYNKU PIERWOTNYM?

Nowe mieszkania od kilku lat wyrastają jak grzyby po deszczu. Rynek pierwotny postrzegany jest jako znacznie atrakcyjniejszy od rynku wtórnego. Nowe mieszkania pod klucz, które można urządzić i zaaranżować według własnego pomysłu, zlokalizowane na strzeżonych osiedlach, wśród zieleni, a często również blisko centrum miasta. Dla kogo są to wymarzone cztery kąty?

Na start w dorosłe, samodzielne życie

Największą grupę kupujących mieszkania deweloperskie stanowią osoby młode w wieku 25–31 lat. Z pewnością największy wpływ miało na to pojawienie się projektu Mieszkanie dla Młodych i możliwość skorzystania z dofinansowania do nowego mieszkania. Osoby chcące się usamodzielnić, zakładające lub planujące założyć rodzinę, szukają nieruchomości, które odpowiadałyby nierzadko wysokim standardom. Są skłonni zrezygnować z większego metrażu na rzecz dużego balkonu czy atrakcyjnego widoku za oknem.

Młodzi ludzie ponadto decydują się na wyjazd za granicę w celach zarobkowych, które skoncentrowane są głównie na zakupie mieszkania. To drugi ważny czynnik, który ma wpływ na to, że to właśnie ta grupa wiekowa jest najczęstszym klientem biur deweloperskich.

Inwestycje w nieruchomości

Coraz popularniejszym biznesem jest inwestycja w nieruchomości. Osoby z oszczędnościami lub dobrą zdolnością kredytową decydują się na zakup nowych mieszkań na wynajem. Dotyczy to w większości przypadków miast studenckich, które są idealnie przygotowanym rynkiem inwestycyjnym. Takie osoby mają od 45 do 47 lat, a więc można wnioskować, że ich decyzje o zakupie nowych mieszkań wynikają również z wysokiego statusu społecznego.

Nowe mieszkanie na emeryturze

Wydaje się, że starsi ludzie nie lubią zmian, są raczej przywiązani do miejsca, w którym mieszkają od kilkudziesięciu lat, i trudno jest im się zaaklimatyzować w nowym środowisku. Z badań wynika jednak, że nowe mieszkania emeryci i renciści kupują coraz częściej. Chęć zamiany dużego domu na dwupokojowe mieszkanie w nowym budownictwie to zapewne wygoda, większy komfort mieszkania, bezpieczeństwo i oszczędność. Duże powierzchnie wymagają częstego sprzątania i niemałego wysiłku, ogrzewanie jest kosztowne, a wyposażenie niezmieniane przez kilkanaście lat nie najlepiej wpływa na codzienną eksploatację budynku. To główne powody, dla których seniorzy bardziej optymistycznie patrzą na zmiany.

Każda z tych grup społecznych i wiekowych mieszkania z rynku pierwotnego kupuje z innych powodów, inne czynniki wpływają na ich decyzje zakupowe. Czy w kolejnych latach będzie podobnie, czy może zajdą widoczne zmiany? Czas pokaże!

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj