WĄSKIE POMIESZCZENIE, SZEROKA PALETA MOŻLIWOŚCI

Pomieszczenie długie i wąskie nie należy do najbardziej ustawnych, bardzo często stanowi wyzwanie dla właścicieli mieszkań oraz wywołuje falę wątpliwości, czy wybrano jego właściwe przeznaczenie. Okazuje się, że odpowiedni dobór kolorów oraz kreatywna aranżacja mogą sprawić, że nieustawny pokój zamieni się w funkcjonalne i tym samym praktyczne wnętrze.

Optyczne poszerzanie wnętrza

W aranżacji pomieszczeń o niekoniecznie spełniających nasze wymagania gabarytach wymaga dużej kreatywności oraz znajomości kilku reguł. W przypadku pomieszczeń „wagonów” konieczne jest ich optyczne poszerzenie, aby wydawały się szersze, niż są w rzeczywistości. W tym celu bardzo często krótsze ściany maluje się na kolory ciemne, z kolei dłuższe na jasne. To powoduje, że pokój wydaje się bardziej przestronny i szerszy. Warto także na krótszej ścianie umieścić poziome pasy, które odsuną ściany od siebie.
Ważne jest również, aby odpowiednio wydzielić strefy, operując kolorami w taki sposób, aby poprzecznie podzielić nimi wnętrze na kilka rewirów. Doskonale sprawdza się ponadto zabudowa sufitowa.
Duże znaczenie ma także oświetlenie, bowiem to ono decyduje w sposób znaczący o tym, jak będzie prezentowało się wnętrze. W blokach mieszkalnych najczęściej okno znajduje się na krótszej ścianie, co dodatkowo zwęża pomieszczenie. Zaleca się więc stosowanie jasnej kolorystyki. A co z dodatkami?
Unikamy drobnych oraz niewielkich dekoracji w dużych ilościach, staramy się nie „zagracać” pomieszczenia. Inspiracji poszukujemy w stylu modernistycznym, gdzie liczy się minimalizm i prosta forma. Meble powinny być gładkie, mogą być połyskujące. Pokój będzie wydawał się szerszy poprzez zabieg odbicia od nich światła. Na dłuższych ścianach można zawiesić szerokie lustra, które jak wiadomo, powiększają optycznie całą przestrzeń.

Tylko to, co potrzebne

Zanim zaaranżujemy wąski pokój, należy się zastanowić, jakie będzie jego przeznaczenie. Wybieramy tylko te meble, które naprawdę są nam potrzebne. Jadalnia? W zupełności wystarczy duży stół i krzesła. Salon? Lekki komplet wypoczynkowy, meble na wąskich drewnianych nóżkach. Pokój dziecka? Niewielkie łóżko, biurko z krzesłem i zabudowane szafki. Nie musimy unikać dodatków. Doskonale w takich wnętrzu prezentują się skandynawskie wzory i geometryczne kształty. Pamiętaj, aby większe meble umieścić możliwie jak najbliżej wejścia. Nie musimy także bać się ustawiania mebli w centralnym punkcie pomieszczenia, na środku. Wybierajmy jednak kwadratowe stoliki, rezygnując przy tym z długich kawowych ław.
Wąski pokój jest nieustawny? Niekoniecznie! Kilka prostych zasad oraz odrobina kreatywności, a pomieszczenie będzie w pełni funkcjonalne, a jednocześnie modnie zaaranżowane.

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj