KREDYT HIPOTECZNY PO NOWEMU, CZYLI LIPCOWE ZMIANY SPRZYJAJĄCE KREDYTOBIORCOM

Na ten dzień czekali wszyscy, którzy nosili się z zamiarem zakupu mieszkania sfinansowanego z kredytu hipotecznego. 22 lipca 2017 roku weszła w życie Ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Dla kredytobiorców to dobra informacja, ponieważ zmiany są korzystne przede wszystkim dla nich.

W nowej Ustawie znajdziemy zapisy, które znacznie zmieniają rynek kredytów hipotecznych. Już w kwietniu, kiedy została ona opublikowana, to wywołała bardzo duże poruszenie wśród zainteresowanych zakupem nieruchomości.

Prowizja za wcześniejszą spłatę

Ten zapis jest jednym z tych, który kredytobiorców cieszy najbardziej. Prowizja za wcześniejszą spłatę wynosi teraz 3% i jednocześnie nie może być wyższa niż roczna suma odsetek, a opłata pobierana jest maksymalnie przez okres 3 lat. Do tej pory największe banki pobierały prowizję przez cały okres kredytowania.

Obowiązkowa licencja

To nie najlepsza informacja dla pośredników kredytowych. Nowa Ustawa informuje o tym, że każda osoba, która pośredniczy między bankiem i klientem w procesie kredytu hipotecznego, musi posiadać licencję wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego. Dotychczas nie było takiego obowiązku, a pośrednikiem mógł być praktycznie każdy.

Decyzja kredytowa

Klient banku nie będzie już wodzony za nos. Od teraz będzie musiał zostać poinformowany o decyzji kredytowej w okresie do 21 dni od złożenia kompletu dokumentów. Dodatkowo, w przypadku negatywnej decyzji bank jest zobowiązany do przedstawienia klientowi stosownych argumentów. „Wysokie ryzyko banku” to argument, który już nie wystarczy.

Informacje o kredycie – marketing i reklama

Krótkie przedstawienie oferty, złożenie dokumentów, pozytywna decyzja kredytowa, wypłata pieniędzy i… problemy. Tak nierzadko wyglądała sytuacja osób, które decydowały się na kredyt hipoteczny, co wynikało z braku rzetelnych i jednoznacznych informacji na jego temat. Klient był wprowadzany w błąd, często docierały do niego dwuznaczne komunikaty, które można było interpretować w bardzo różny sposób.
Od teraz klient banku musi poznać od razu wszystkie cechy produktu, rzeczywistą stopę procentową i koszty zobowiązania. Otrzyma od kredytodawcy pakiet informacji wraz z przykładem. To duży krok w kierunku zmian, który uchroni kredytobiorców przed podjęciem niesłusznej decyzji i wynikającymi z niej problemami finansowymi.

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj