WIELKA PŁYTA TO JUŻ PRZESZŁOŚĆ! DZISIAJ BUDUJE SIĘ INACZEJ!

Pomimo, że nadal spotkamy budynki mieszkalne, które powstały z wielkiej płyty, dzisiaj nowe budowane są już z zupełnie innych materiałów, z wykorzystaniem bardziej zaawansowanych technologii. Na przestrzeni tych kilkudziesięciu lat w budownictwie zmieniło się bardzo dużo. Większą wagę przywiązuje się do wyglądu budynków, koncentrując się przy tym przy zachowaniu maksymalnej trwałości i solidności konstrukcji. Ponadto, znaczenie ma energooszczędność, czyli minimalizowanie strat cieplnych na rzecz oszczędności energii.

Rozwiązania budowlane

Kupując mieszkanie w bloku, rzadko kiedy interesujemy się, z czego budynek został wykonany. Interesuje nas jego wygląd, funkcjonalność, ale też w dużym stopniu energooszczędność. Na wszystkie te cechy wpływ mają materiały, które tworzą całą konstrukcję. To już nie wielka płyta, a zaawansowane połączenia kilku surowców.

Obecnie rośnie świadomość zalet, jakie niosą ze sobą tworzywa naturalne. Również w budownictwie są one wykorzystywane. Przykładem jest m.in. cegła wapienno-piaskowa, na którą składają się tylko piasek, wapno i woda. Jej głównymi zaletami jest doskonała izolacyjność akustyczna i termiczna.

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o ściany wewnętrzne, są ściany żelbetowe monolityczne. To one wyróżniają się fantastyczną nośnością i izolacyjnością. Nadal stosuje się jednak prefabrykanty, nie muszą być one złe, mogą pomóc stworzyć naprawdę doskonałą konstrukcję budynku i zapewnić ciekawy wygląd. Należą do nich stropy typu filigran, które są w postaci płyty dozbrajanej na miejscu montażu i zalewanej betonem.

Ciepło i komfortowo

Potencjalny nabywca mieszkania z pewnością będzie ciekawy, jak bardzo jest ono ciepłe i w jak dużym stopniu będzie zmuszony je dogrzewać w okresie jesienno-zimowym. W nowym budownictwie jako warstwę ociepleniową stosuje wełnę mineralną lub styropian. Muszą one mieć odpowiednią grubość, aby spełniały restrykcyjne wymogi izolacyjności cieplnej.

Duże znaczenie dla strat ciepła mają ponadto okna i drzwi. W wielu przypadkach montowane są okna PCV, chociaż w bardzo nowoczesnych budynkach można spotkać okna aluminiowo-drewniane, a niekiedy bardzo duże przeszklenia. Jeżeli chodzi o drzwi to w każdym mieszkaniu dla utrzymania estetycznego wygląd klatek schodowych są one identyczne, a przy tym nierzadko posiadające dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe.

Należy wspomnieć jeszcze o jednej ważnej kwestii – balkonach oraz tarasach. Na niższych kondygnacjach nierzadko są większe tarasy, a niekiedy nawet prywatne tereny zielone, na wyższych okna, których metraż jest kilkakrotnie większy od tych, jakie są charakterystyczne dla bloków z wielkiej płyty.

 

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj