MIESZKANIE POD WYNAJEM – CZY TO SIĘ OPŁACA?

Wynajem mieszkań w dużych miastach traktowane jest przez wielu jako bardzo dochodowy biznes. Już sama ilość ogłoszeń na portalach internetowych i zainteresowanie, jakim się cieszą, udowadniają, że to dobre źródło dochodów. Są osoby, które takich mieszkań posiadają nawet kilka i to niekiedy w różnych miastach. Co sprawia, że inwestycja w mieszkania pod wynajem stała się jednym z łatwiejszych sposób na zasilenie swojego domowego budżetu?

Długoterminowy zysk

Eksperci uważają, że zakup mieszkania pod wynajem jest obecnie jedną z najpopularniejszych form inwestowania. Wystarczy spojrzeć na ryzyko, jakie związane jest z funduszami inwestycyjnymi, niestabilna sytuacja na giełdzie i częste zmiany nie dają nam takiej pewności zysków, jak w przypadku wynajmu.

Wynajmując mieszkanie, zawsze gromadzimy zysk. Comiesięczne wynagrodzenie za udostępnianie mieszkania pozwala nam na pewne źródło dochodu. Warto również zauważyć, że wartość zakupionej nieruchomości i czynsz najmu są silnie skorelowane z inflacją. To powoduje ich wzrost w perspektywie wieloletniej. W praktyce wygląda to następująco – kiedy czynsz wzrasta, zwiększa się również opłacalność, kiedy wzrasta wartość mieszkania przy saldzie kredytu wyrażonym w wartościach nominalnych, mamy możliwość skorzystania z refinansowania.

Wartość mieszkania zależy też od Ciebie

Nietrudno dostrzec spore różnice w cenie mieszkań o podobnym metrażu i w tej samej okolicy. Warto zauważyć, że na cenę wpływ ma nie tylko wielkość i lokalizacja, ale również standard. Nowocześnie urządzone, wyposażone we wszystkie sprzęty mieszkanie można wynająć za znacznie większą kwotę, niż w przypadku mieszkania, które wymaga chociażby odświeżenia. Z tego powodu bardzo dużo osób decydując się na zakup nieruchomości pod wynajem, wybiera te z rynku pierwotnego. Ich wartość jest znacznie większa, niż mieszkań z rynku wtórnego. Ponadto, wzrastają wymagania najemców, którzy chętniej, niż kilka lat temu szukają do wynajęcia lokali urządzonych nowocześnie, najlepiej na osiedlach zamkniętych.

Warto jednak pamiętać, że użytkowanie mieszkania może obniżać jego wartość, co jest uwarunkowane usterkami bądź po prostu pogorszeniem się stanu mebli czy wyglądu ścian. Każdy inwestujący w mieszkanie pod wynajem powinien wiedzieć, że będzie on zmuszony co pewien czas odświeżać wnętrze i wymieniać meble, oczywiście jeżeli zależy mu na wzroście zysków z wynajmu. Zatem powodzenie z takiej inwestycji mieści się po części w rękach samego inwestora.

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj