BUDOWNICTWO MIESZKANIOWE – PODSUMOWANIE I KWARTAŁU 2017

Już od kilku lat możemy obserwować tendencję wzrostową na zakupy mieszkań z rynku pierwotnego. Mieszkania używane cieszą się coraz mniejszym zainteresowaniem potencjalnych kupców, którzy „celują” w nieruchomości pod klucz. Początek tego roku był jednak znacznie lepszy od poprzednich. Mamy rekord sprzedaży!

Brak snu zimowego w budownictwie mieszkaniowym

Ci, którzy planują mieszkanie, nie wiedzą, co to jest sen zimowy, co pokazały ostatnie dane GUS. Dwa pierwsze miesiące 2017 roku to aż 22 tys. pozwoleń wydanych na budowę, z czego deweloperzy uzyskali znaczną większość, bo aż 21,3 tys. W ubiegłym roku było znacznie gorzej, gdyż było ich o ponad 60% mniej. To pokazuje tylko, w jakim kierunku zmierza budownictwo mieszkalne w naszym kraju, jak duże jest zapotrzebowanie na nowe nieruchomości, jak wzrasta zainteresowanie takimi ofertami mieszkań.

Deweloperzy zgodnie twierdzą, iż początek tego roku był dla nich bardzo owocny. Każdy praktycznie odnotował wyraźny wzrost sprzedaży mieszkań analogicznie do tego samego okresu z roku ubiegłego. Wydawać by się mogło, że zima nie sprzyja przeprowadzkom i zakupom mieszkań. Ten I kwartał 2017 roku pokazał nam, że jest inaczej, może być to dobry początek nowego roku.

Czy jest się czego obawiać?

Każdy kolejny rok stanowi zmiany, nowe ustawy i prawo. Czy również deweloperzy mają się czego bać? Czy ten optymizm wkrótce zostanie ostudzony? Jednym z większych problemów jest koniec rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. To jego pojawienie wywołało BOOM na nowe mieszkania. Wcześniej młodzi ludzie nie mogli pozwolić sobie na zakup własnego M, dzięki wsparciu ze strony rządu otrzymali taką możliwość.

Należy jednak podkreślić, że wraz z końcem programu Mieszkanie dla Młodych pojawiło się światełko w tunelu. Otóż stopy procentowe kredytów hipotecznych zostały utrzymane na tym samym poziomie. Najczęściej to właśnie ich wzrostu obawiają się potencjalni kupcy. Do samego końca trzymani byli oni w niepewności, pojawiały się skrajne informacje. Ostatecznie jednak w styczniu mogli oni odetchnąć z ulgą.

Czy zatem to koniec tendencji wzrostowej w sprzedaży mieszkań deweloperskich? Pojawienie się nowych inwestycji, rekordowe sprzedaże i niesłabnące zainteresowanie, eksperci twierdzą, że to dobry zwiastun, który nie musi oznaczać, że wkrótce coś zmieni się na rynku. Spodziewać się jednak można wzrostu stopy procentowej. Jak zareagują Polacy? Czas pokaże!

 

 

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj