DUŻA RODZINA W MAŁYM MIESZKANIU

Im większa rodzina, tym większe mieszkanie – czy aby na pewno tak musi być? Czy 55 m2 dla 4-osobowej rodziny to zbyt mało, aby móc mówić o komforcie oraz wystarczającej swobodzie mieszkania? Nie każdy może sobie pozwolić na duży dom, wynika to z ograniczeń finansowych, ale też z dostępności do większych mieszkań np. w mniejszych miastach. Są jednak sposoby na to, aby również mały metraż sprzyjał dużym rodzinom.

Kuchnia z salonem – otwarta przestrzeń

Od kilku sezonów jednym z większych trendów jest salon połączony z kuchnią. Nawet mały metraż takiego pomieszczenia w takim wydaniu nabiera przestronności i daje większe możliwości aranżacji. Zabudowa kuchenna we wnęce, kolorystycznie pasująca do mebli w sferze wypoczynkowej sprawi, że całość będzie stanowiła harmonijne wnętrze. Ponadto stół z 4, a nawet 6 krzesłami może wytyczać granicę pomiędzy kuchnią i salonem.

Kuchnia, salon i… sypialnia, czyli trzy pomieszczenia na jednej przestrzeni są bardzo często spotykane przy mieszkaniach rodzin z 2 czy 3 dzieci. Jeżeli decydujemy się na takie rozwiązanie, musimy pamiętać o wygodnej, rozkładanej kanapie, ma ona przecież służyć nie tylko do popołudniowego wypoczynku, ale też do spania.

Nic nie może się zmarnować

Nic to znaczy, żaden metr kwadratowy mieszkania. Zaczynając od przedpokoju, gdzie konieczne okazuje się wykorzystanie wnękowej szafy i zabudowy na wysokość całej ściany, przez łazienkę, gdzie wybierając prysznic, zyskujemy miejsce na kilka półek na ręczniki i przybory toaletowe, po pokój dzieci, w których zamiast dwóch pojedynczych łóżek może stanąć łóżko piętrowe. Fakt, trzeba nieco kreatywności, aby stworzyć funkcjonalne mieszkanie na małym metrażu, ale nie jest to niemożliwe.

Pokój dziecka czy pokój dzieci?

Rodzice często muszą wybrać, czy mając do dyspozycji 3 pomieszczenia, jedno przeznaczyć na sypialnię, natomiast drugie na pokój swojej dwójki bądź trójki dzieci czy może zrezygnować z własnego miejsca do wypoczynku na rzecz osobnych pokoi dla swoich pociech. Wiesz już, że funkcję sypialni może pełnić salon, nie może on być jednak miejscem zabawy dzieci. Jeżeli dzieci mają jeden pokój, trzeba zastanowić się, jak go zaaranżować, aby zmieściły się w nim dwa lub więcej biurek, łóżko dla każdego, szafa, półki i miejsce do zabawy. Wspomniane łóżko piętrowe to jedno z lepszych rozwiązań w takim przypadku. Biurko najlepiej kiedy jest jedno, ale długie, np. blat przy oknie na całą długość krótszej ściany. Półki niech będą wiszące, a regały wyposażone w pudełka, w których można schować zabawki, to pozwoli zapanować nad chaosem na małej przestrzeni.

 

Małe mieszkanie nie musi oznaczać, że będzie ono niefunkcjonalne i może w nim zamieszkać jedynie singiel lub młode małżeństwo bez dzieci. Rozsądnie zagospodarowana przestrzeń, kilka trików aranżacyjnych, szczypta kompromisu i mieszkanie szyte na miarę dużej rodziny jest gotowe.

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj