POZNAJ SWOJE PRAWA – ODPOWIEDZIALNOŚĆ DEWELOPERA ZA WADY BUDYNKU

Wilgoć w mieszkaniu, przeciekający dach, nieszczelne okna, brak drzwi – tego nie było w umowie kupna/sprzedaży mieszkania, a przynajmniej Ty nic o tym nie wiesz. Zdarza się, że deweloper nie wywiązuje się z obietnic, a nieruchomość nie jest zgodna z opisem, jaki był na umowie. Spokojnie, możesz pociągnąć dewelopera do odpowiedzialności, masz do tego prawo.

Rękojmia – kiedy prawo jest po Twojej stronie?

Odpowiedzialność sprzedającego względem kupującego w przypadku wad i fizycznych i prawnych nazywamy rękojmią. W umowie nie musi się znajdować informacja na ten temat, ponieważ nabywcy przysługuje ona z mocy prawa. Ważne jest również to, że nie można jej wyłączyć z umowy podczas zawierania jej z konsumentem, deweloper nie ma takiego prawa.

W większości przypadkach rękojmia dotyczy wad fizycznych, występują one najczęściej. Obejmują one wszelkie niezgodności z umową, czyli kiedy rzeczywistość nie odpowiada obietnicom. Zapewniając kupującego o obecności okien i drzwi w mieszkaniu, muszą się one w nim znaleźć, podobnie jak sprawna instalacja czy też szczelny dach. W przeciwnym razie nabywca może ubiegać się zadośćuczynienia za niewywiązanie się dewelopera z umowy.

Usterki, wady, niekompletność

Zanim jednak zdecydujemy się dochodzić swoich praw, musimy wiedzieć, czy to my mamy rację. Rękojmia obowiązuje w przypadku, kiedy w wyniku usterki lub niewystarczającej jakości materiałów użyteczność mieszkania jest w znacznym stopniu ograniczona. Dotyczy to m.in. nierównych podłóg czy też uszkodzonej instalacji. Ponadto, prawo jest po stronie konsumenta, kiedy mieszkanie jest niekompletne, czyli nie ma w nim tych elementów, o których obiecywano w umie, jak drzwi czy okna. Po zakupie nieruchomości może się również okazać, że jego wartość nie odpowiada tej, na jaką się zdecydowaliśmy, co wynika np. z użycia innych, tańszych materiałów lub okien, które miały być antywłamaniowe, a nie są.

Czas ucieka – pamiętaj o terminach

Zgodnie z art. 568 §1 kodeksu cywilnego sprzedawca jest odpowiedzialny za wady fizyczne nieruchomości, które zostały stwierdzone przed upływem 5 lat, licząc od dnia wydania mieszkania. Czas ten został wydłużony, początkowo wynosił 3 lata. Jeżeli jednak usterka lub wada zostanie zgłoszona już po upływie lat 5, niestety nie będziemy mogli ubiegać się o swoje prawa.

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj